Резюме на уроците по роботика в детската градина. Реферат от извънкласен урок по роботика на тема "Забавни механизми. Маймуна барабанист." начален учител

Цел:

Упражнявайте децата в създаването на диаграми и рисунки; при моделиране и проектиране на плосък строителен материал и детайли на проектанти;

Развийте въображението, вниманието, изобретателността, интелигентността,

Формирайте представа за обемни тела, техните форми, размери, количество.

Материал:Играчки роботи, геометрични плоски фигури, строителни материали, конструктори.

Предварителна работа:Разглеждане на илюстрации, изобразяващи различни роботи. Анализирайте структурата на роботите играчки. Разгледайте ръководство за моделиране на самолети "Роботи"

Курс на занятията.

1. Разглеждане на играчката робот.

Възпитател: "Деца, донесоха ни робот от магазина. На какви строителни части приличат частите на роботите?"

(Отговори на деца.)

Възпитател: "Какви функции могат да изпълняват роботите?"

(отговори на децата.)

Възпитател: "Кой прави роботи?"

(Отговори на деца.)

Педагог: „И сега разглеждаме роботите, показани на снимката, съставени от геометрични фигури... От какви геометрични фигури се състоят роботите на снимката? Намерете фигури, които са еднакви по форма, цвят, размер. Покажете подробности в различни позиции. Колко триъгълници, овали, квадрати, полукръгове, многоъгълници има във всеки робот? "

Физическо възпитание.

Еленът има голяма къща

Той гледа през прозореца си

Зайчето хукна през гората

Почука на вратата към него

Почукайте, чукнете елен

В гората има зъл ловец

Зайче, зайче бягай

Дай ми лапа.

(Децата изпълняват определени движения.)

Децата са разделени на две подгрупи, докато изваждат султаните от чантата (жълтите изграждат робот от строителен материал, а червените моделират роботи от геометрични фигури, като ги поставят на хартия).

Учителят пита от какви геометрични фигури са направени децата на техните роботи и каква функция (работа) изпълнява техният робот.

(Отговори на деца.)

В края на работата обобщаваме. Децата намират роботи, които харесват и оправдават избора си.

Урокът завършва с играта „конструирайте робот по памет“. Едно дете показва своя робот, децата го разглеждат за 1 минута, след което го скриват. Останалите деца трябва да сглобят същия робот.

ОБЩИНСКО ПРЕДУЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАТЕЛНО ЗАВЕДЕНИЕ "ДЕТСКА ГРАДИНА "СКАЗКА" НАДИМА "

(MDOU "Детска градина "Приказка" град Надим")

На образователна област "Когнитивно развитие"

  • Възраст: Старши предучилищна възраст
  • Брой участници: 6-8 човека
  • Изготвено от учителя по допълнително образование Горбунова Олга Николаевна Надим 2015 г.

Образователна област: "познание" .

OO интеграция: « Развитие на речта» , "Социално и комуникативно развитие" , "физическо развитие" .

задачи:

  • Когнитивно развитие:
  • Насърчаване на формирането на цялостна картина на света около децата при децата
  • Да допринесе за натрупването и обогатяването на емоционалния и сетивния опит на децата в процеса на директно възприемане на обекти и явления от нашия свят чрез видео и аудио материали
  • Да се ​​насърчи развитието на способността за последователно добавяне на части според схемата, инструкциите, като се вземат предвид методите за закрепване на части; прехвърляне на характеристиките на обектите с помощта на конструктора "MRT 2"
  • Развийте способността за анализиране, подчертавайки характерните особености на предмета, функционалните части; за установяване на връзка между тяхното предназначение и структура
  • Да формира у децата постоянен интерес към конструктивна дейност; желание за експериментиране, създаване, изобретяване
  • Социално-комуникативни:
  • Осигуряване на оптимално ниво на развитие на свободно общуване с възрастни и деца
  • Да формира хуманно отношение към обектите на дивата природа
  • Насърчаване на формирането на такива социално значими качества като чувство за съпричастност, съответствие, съответствие, желание да се помогне на приятел, доброжелателност.
  • Да насърчава колективизъм, постоянство, активност, способност за работа индивидуално и в екип, увереност
  • Да възпитаваме доброжелателно отношение един към друг, към хора от различна националност
  • Развитие на речта:
  • Да се ​​развие речта на децата в процеса на разговор, способността да се използват общи изречения в речта.
  • Физическо развитие:
  • развиват малки мускули на ръцете (моторни умения)при работа с дизайнер, общи двигателни умения
  • Използвано игрово оборудване и интерактивни технологии

в процеса на съвместни дейности на възпитателя с децата:

  • Конструктори "MRT 2" Серия J Kiki - Основно ниво 5
  • Схема на сглобяване "елен" Серия Kikki - Основно ниво 5
  • Играта — Чия следа?
  • Интерактивно изображение на развъдчика на северни елени Уако
  • Презентация "Северен елен"
  • Шапки - еленски рога за физически минути
  • Аудио запис на песен "Ще те заведа в тундрата" , Габриел Лаги - "Състезание с шейни на елени"

Предварителна работа: тематични разговори за живота и животните на Севера, работа с дизайнера "MRT 2" J Kiki Series - Основно ниво 5;

Ход на урока:

I. ОРГАНИЗАЦИОНЕН МОМЕНТ

1. Поздрави

възпитател: "Здравейте на всички със свински опашки"

Кой има сестри, кой яде бонбони днес, кой се държа добре днес и кой лошо, кой руса коса? Здравейте всички!

(Децата взаимодействат с учителя, вместо да отговарят "да" те казват "Хей" ) .

2. Въведение в ситуацията.

Възпитател: Момчета, вижте какво имам в ръката си? (писмо)... Получавате ли писма вкъщи? (да)... И кой ти ги пише? (Приятели, роднини от други градове).

Възпитател: И има писма, написани от птици, животни, вятър, слана. Такива букви се наричат ​​следи, те също могат да се четат.

Вижте от кого мислите, че е това писмо (показва на децата снимка с отпечатък на птица).

възпитател:

При хранилката близо до прозореца ни
Невероятна птица седна
Тя носи черна шапка, зелена блуза
Птицата се казва ...?

(завърта снимката, показва синигер)

(учителят показва друга карта със следа)

Възпитател: Тези момчета са интересна песен. И чия се досещате.

Ходя с пухкава шуба
Живея в гъста гора.
В хралупа на стар дъб
гриза ядки.

Точно така, това е катерица.
Чудя се чия е тази следа? (карта с отпечатък на елен).

Възпитател: Вижте, тук нещо пише (чете писмото).

Здравейте момчета!

Пиша ти от тундрата. Казвам се Уейко. В беда сме, моля помогнете. Нашите елени ги няма. Снежната кралицапримами ги в своето кралство и ги омагьоса. Ще се изгубим без елени.

Развъдчик на северни елени Вако.

Възпитател: Това е проблемът, ще помогнем ли, момчета? (ДА)... Не се страхувайте (Не).

Е, тогава приятели тракери,
Неспокойни хора!
Пригответе се скоро
Необичаен поход!

Възпитател: Как да се обличаме?

Деца: По-топло?

(Деца в пантомима показват, че носят шапки, кожени палта, филцови ботуши, ръкавици).

Възпитател: Да ходим ли пеша или на какво?

(Децата предлагат варианти)

Възпитател: ако нещо се обърка, това означава, че развъдчикът на елени иска да пристигнем възможно най-бързо и какво ще се случи възможно най-скоро?

Деца: Със самолет или хеликоптер.

Възпитател: Кой е самолетът? Вдигнете ръка, кой е за хеликоптера?

(Докато имитират полет, децата се приближават до интерактивна дъска, по която се плъзга един приятел, и застават в полукръг до черната дъска.)

възпитател: (Слайд 1)Вижте какво е? (изображение на чума)

Деца: Жителите на Далечния север живеят в такива напасти. (от приятелката се появява пастир на северни елени). (Слайд 2)

Поздрави, скъпи гости!
Добре дошли в северната земя!
Никой няма да те докосне, не се страхувай!
Не сте често гости на тундрата!

Не всички, повярвайте ми, решават
Елате на Северния полюс!
Само смели - искам да кажа
Хванете се тук на рамото!

И смелите са на почит тук!
Да се ​​страхуваш - не се обиждай!
Откъде дойде, кажи ни!
Деца: Детски разкази за местоживеенето

Еленовъд: Чух много добри неща за вас, затова се обърнах към вас за помощ. Аз съм еленовъд, казвам се Умки. Не можем да живеем без елени, защото това е транспорт, облекло и жилище за нас.

Преглед на презентацията "Северен елен"

Еленовъд: И сега неприятностите. Нямаме елени, останаха само отпечатъци. Какво да правя?

Възпитател: не се притеснявайте, скъпи Umky. Нашите момчета ще ви помогнат.

(следвайте по стъпките)

Физическа минута:

Елен върви по тундрата (върви в различни посоки);
Като клони има рога (показва рога, поклаща глава наляво и надясно);
Заобикаля пищните ливади (вървят в кръг, вдигайки краката си високо);
Той не обижда другите (разклащане с показалец);

Носи шейни надалеч, лесно е с него на север (вървят в кръг, вдигайки краката си високо);
Търся еленски мъх цял ден (те удрят краката си с пръсти);
Благородни елени (поставят ръцете си един на друг на раменете, вървят в кръг); (отправете се към масите с дизайнер).
Възпитател: Изглежда, че сме дошли. Вижте бележката тук! Чете.

Ако четете това писмо, значи сте намерили своя елен.

Но ти се радваш рано, всичките ги превърнах в детайли на конструктора

И ако искате да си върнете елените, тогава трябва да работите усилено!

Възпитател: Писмо без подпис, кой мислите, че го е написал?

Деца: Снежната кралица.

Възпитател: - Готови ли сте да се заемете с бизнеса и да проектирате елени? (отговори на децата).

Възпитател: Давай, дизайн. (децата сядат на маси)

Можете ли да проектирате елени? (отговори на децата)

Възпитател: Какви са вашите трудности?

Деца: Ние не знаем как се прави елен.

Възпитател: Къде можем да разберем? (различни отговори на деца в интернет, попитайте възрастни, монтажна схема)... Педагог: Сега ще напиша и ще ви помоля да изпратите диаграмата през интернет, но засега ви предлагам да играете с конструктора и да загреете "охладен" химикалки.

Гимнастика с пръсти

1, 2, 3, 4, 5! (Сгънете пръстите на двете си ръце)
Ще играем на конструктора! (Разпънете пръстите на двете си ръце)
Ще играем в конструктора (Юмрук-длан последователно)
Помогнете на ръцете си! (Юмрук-длан последователно)

(Всички движения се изпълняват в съответствие с текста)

Ще вземем дизайнера (Превъртане на конструктора между дланите)
Слагаме лявата ръка върху ръката,
Покрийте с дясната дръжка
И се търкаляме с длани.

Сега нека сменим ръцете си (Променете позицията на ръцете)
Ще караме по същия начин.
Вземете дясната дръжка (Стиснете конструктора в дясната ръка)
И ще го стискаме по-силно!

Бързо отваряме ръката си,

Да свирим на "пиано". (Симулира свирене на пиано)
Вземете лявата дръжка (Стиснете силно в лявата ръка)
И ще го стискаме по-силно!
Бързо отваряме ръката си,

Да свирим на "пиано". (Симулира свирене на пиано)
Премахваме конструктора (Изваждаме до ръба на масата)
Пребройте пръстите си бързо!
Да броим на лявата дръжка

Свийте бързо пръстите си.
Едно две три четири пет! (Огъваме пръстите на дясната ръка)
Да разчитаме на дясната дръжка
Свийте бързо пръстите си.

Едно две три четири пет! (Огъваме пръстите на лявата ръка)
Разклатете пръстите ни (ръкува се с двете ръце)
Ще започнем да учим!

Възпитател: Момчета, какво мислите, какви правила трябва да се спазват при работа с конструктор LEGO.

Деца казват

Възпитател: Точно така!

Правило едно:

Никога не слагайте малки части LEGO в устата си.

Правило второ:

Никога не късайте части, които са съединени заедно от зъбите ви.

Правило трето:

Не чукайте по масата с части, пластмасата може да се спука.

Възпитател: А ето и схемите, да се захващаме за работа.

Децата изпълняват работа въз основа на диаграмата към конструктора. След като прибере елена, учителят обръща внимание на факта, че еленът трябва да се накара да се движи, какво е необходимо за това?

Деца: Трябва да инсталирате двигателя и да свържете акумулатора.

Възпитател: Сега нека организираме състезание "Състезание с шейни на елени" най-популярните състезания сред еленарите. (Децата поставят елена в началото и включват робота. Победител е този с елена "Ще прегази" първи завърши).

Възпитател: Браво, момчета, всички се справихте със задачата.

Какво ново научихте днес? Какви интересни неща бихте разказали на приятелите си?

Възпитател: Момчета, чувате ли тези звуци? Какво е това? Да, наближава силна виелица. Трябва да побързаме на връщане! Как да стигнем по-бързо до летището? (Децата предлагат бягане, използване на магически сили и т.н., някой предлага да бягат върху елените.)На музиката на песента "Ще те заведа в тундрата" децата имитират яздене на елен.

Възпитател: Тук свършва нашето пътешествие за днес, нека се сбогуваме с един приятел на еленовъда Вако.

Развъдчик на северни елени: (Слайд 3)- Сбогом момчета, благодаря! Знаех, че само ти можеш да ми помогнеш! Винаги ще се радвам да те видя при мен!

Възпитател: Благодарение на елените колко бързо ни докараха до мястото. Да се ​​качим на самолета (хеликоптер, в зависимост от избраното в самото начало на урока).

(Преструвайки се, че летят, децата се качват до мястото, където започва урокът.)

Възпитател: Момчета, интересно пътуванеангажирали ли сме се? На кой от вас му беше трудно? Какво го затрудни? Но всички се справихме със задачите си. Много добре!

Приложение:

1. Чум и еленовъдът Вако

Общинска автономна предучилищна образователна институция:

детска градина номер 1 "Альонушка" в град Асино, област Томск

Реферат по роботика в старша група

« Посещение на Фиксиките "

Приготвен от:

Истигачева Елена Николаевна

Цел: Създаване на условия за проектиране на интелигентен грамофон

задачи:

Развийте фините двигателни умения на ръцете;

Да формира способност за последователно създаване на сграда според схемата;

Да се ​​култивира способност за приемане на поставената от възрастните задача, за стремеж към резултат.

Оборудване: компютър, lego WE DO, whirligig, teleeris- Якутска настолна игра, високоговорители, таймер, презентация, болт-2бр

GCD ход:

1. Организиране на времето

Възпитател: Здравейте, деца!

Деца: Здравейте!

Възпитател: Обичате ли да гледате анимационни филми? И какво?

Деца: Да! (отговори на децата)

(Учителят показва два болта)

Възпитател: А тези болтове от коя карикатура?

Деца: Фиксици!

Възпитател: Точно така! какви са имената им?

Деца: Симка и Нолик!

(Учителят включва презентация с гласфиксиков)

Фиксиците: Здравейте!

Деца: Здравейте!

Fixies: Намерихме играчки по пътя към вашето място. Какви играчки? Помогнете ни.

(Учителят изважда юлу и телеерис от кутията)

2. Основна част

Възпитател: каква играчка?

Деца: Юла!

(децата взимат въртележката и започват да се въртят)

Възпитател: Как да завъртим въртележката?

Деца: на ръка

Възпитател: познавате ли тази играчка?

Деца: Не

Възпитател: Тази играчка се казва Teleeris. Якутска национална настолна игра. Тази играчка също въртим с помощта на ръката си. Същността на играта е, чийто телес ще се върти дълго време, той печели.(децата започват да въртят телериса.)

Възпитател: Фиксиците са ни подготвили трудна задача. Да слушаме.

(Учителят включва следващия слайд)

Фиксиците: Сега, деца, слушайте. Как можете да завъртите интелигентен грамофон с помощта на компютърна програма и дизайнер?

Възпитател: А какво помага на Фиксиците да решават толкова трудни проблеми?

Деца: Помощник!

(Учителят включва следващия слайд с музика и картини"Помощник")

Възпитател: и така преди заданието трябва да загреем. Повтаряме

(физическа минута. Децата започват да повтарят след учителя)

3. Извършване на творческа работа

Възпитател: Сега сме разделени на отбори. Екипът на Симка, отборът на Нулата. И сега имате компютър и набор от конструктори на lego WE DO. Отваряме програмата. Започваме да сглобяваме интелигентен грамофон според схемата.

Възпитател: И така, нашите грамофони са готови. Да започнем състезанието. Единият от вас държи грамофона, другият включва програмата. И следя времето. Готов?

Как и защо роботиката се въвежда в предучилищното образование? Какви роботи правят 5-6 годишните? Какви техники и конструктори трябва да използвате? И как става в детска градина, където роботиката се превърна в една от централните теми на образователния и образователния процес.

Внедрили ли сте вече роботика във вашата детска градина?
До момента в детската градина е въведено само дете!
(от фейсбук)

Защо имате нужда от роботика в детската градина

Причините за все по-активното навлизане на роботиката в предучилищното образование са свързани с нейните възможности (преподавателите биха казали „дидактически способности“) и решаваните с нейната помощ задачи:

  • развитие фини двигателни умениячрез работа с малки детайли на дизайнери;
  • математика и умения за броене: дори на нивото на избор на части за робот, трябва да се справите с греди различни дължини, сравняване на детайли по размер и брой в рамките на 10-15;
  • първи опит в програмирането;
  • дизайнерски умения, познаване на основите на механиката и пропедевтиката на инженерното образование;
  • работа в екип: робот обикновено се прави от двама или трима души;
  • Презентационни умения: Когато проектът е завършен, трябва да говорите за него.

Всяка една от тези задачи не е уникална сама по себе си и лесно можете да намерите още дузина дейности, които я решават, но роботиката изненадващо ги комбинира в себе си. И всичко това е направено:

  • по игрив начин;
  • с образователни материали, които са разбираеми за детето (Лего конструктори или подобни).

Урок по роботика в детска градина LegoPolis

Всичко ли е толкова добре

Защо роботиката не е била използвана преди, ще попитате, ако е толкова полезна и уникална? Отново има няколко причини.

Първо, образованието е най-консервативната от всички области и всякакви промени тук са много бавни. Второ, днес има повече възможности както по отношение на избора и закупуването на конструктори, така и по отношение на методите, и по отношение на обучението на персонала. Определена роля в този процес играе възникналата молба от родителите. Друг фактор - да го наречем последният в списъка - в някои региони има "натиск" отгоре, когато образователните власти препоръчват на детските градини да въведат класове по роботика.

Формално присъствието на роботизирани дизайнери в образователната среда на пермската предучилищна образователна институция е изискване на Министерството на образованието в Перм. Така че на различни нива е във всички градини на Перм. Единственият въпрос е в обхвата на изпълнение, -

говори Павел Крендел, директор . „Обхвати“ на практика понякога означава закупуване на оборудване и съхраняването му в най-отдалечената стая. Защото „по-цяло ще е, ама така или иначе няма кой да работи“.

Като цяло процесът е труден и бавен, ситуацията в регионите е много различна. Когато се въвеждат такива класове, това по-често е платена услуга. В регионите цената на един урок е 150-300 рубли.

Ето как коментира индустрията Антонина Цицулина, председател на Асоциацията на предприятията от индустрията за детски продукти:

На конгреса Предучилищно образованиеповече от половината от участниците бяха искрено удивени да видят курса по роботика за деца в предучилищна възраст Павел Фролов(Ръководител на ROBBO и Scratchduino – бел.ред.). И те наскърбиха - и кой може да научи?

Обучението обаче върви активно. Понякога съм учител по роботика на учители, все по-често при тях идват представители на предучилищното образование.

В продължение на две години учители от повече от двадесет детски градини са посещавали курсове за работа върху конструктора Lego WeDo, -

говори Андрей Корягин, представител, организиращ такива курсове.

Татяна и ЛегоПолис

Запознайте се с това Татяна Дубоенко... Преди година и половина тя дойде да работи като ръководител на обикновена общинска детска градина номер 28 в покрайнините на Перм.

Тогава с Татяна се срещнахме във Фейсбук, после се запознахме. Тя изучаваше конкурсните проекти и наблюдаваше отблизо защитите в Jr FLL. Момчетата й не представиха своите проекти на конкурса по това време. Тогава всичко се развило бързо. Садик въведе програми за роботика и се превърна в ресурсна платформа. През октомври скучният номер на детската градина се превърна в скучното име на LegoPolis. Татяна разби идеята ми за управители на детски градини. И за детските градини също. Тази общинска детска градина не само направи мечтана градина от себе си, но и активно провежда благотворителна дейност - самата Татяна и няколко възпитатели провеждат леки строителни часове в детския раков център от шест месеца.

Роботиката (не само на Lego, повече за това по-долу) и леката конструкция се превърнаха в централно място във възпитателния и образователния процес на детската градина. Роботиката е включена в старшите и подготвителна група... В подготвителната група основните занимания се провеждат безплатно и са задължителни за всички веднъж месечно. За желаещите да изучават роботика в по-голям обем има допълнителни платени уроци. За деца по-млада възрастактивно се провеждат занятия, свързани със строителството. Лего се използва много активно върху тях:

Такива класове, наред с други неща, също се превръщат в един вид подготовка за следващия етап.

В детската градина има много конструктори и други производители.

Роботи в детската градина? Няма ли нещо изкуствено и обусловено от сегашната мода в това?

Четейки пилето Ряба на децата, виждаме, че вместо да слушат приказката, те започват да разпространяват страниците на книгата с пръсти, опитвайки се да увеличат картината, -

казва Татяна. Мода или не, но като се вземат предвид интересите на децата и не се нарушават, се оказва по-ефективно. В противен случай можете да бъдете много възмутени, че децата днес не са същите.

Конструктори и емисионна цена

Най-често срещаният контрааргумент на въвеждането на роботиката в детската градина и училището са парите. Традиционно се смята, че това е скъпо удоволствие както като оборудване, така и като заплата за квалифицирани преподаватели. Нескромно питам Татяна откъде са парите. щат? Спонсори? родители? Отговорът винаги е отрицателен. Не се получават допълнителни средства за роботизирани комплекти, но в общия бюджет на детската градина не е проблем да намерите пари за няколко конструктора, особено ако се ръководите от цени и доставчици. Ето някои цифри. За да тренирате група от 10 души, ви трябват 5 серии.

Lego WeDo и Lego WeDo 2.0

Например, нека вземем най-популярния конструктор за предучилищна възраст Лего WeDo... Комплектът ще включва:

  • основен комплект Pervorobot Lego WeDo - 10 100 рубли;
  • набор от ресурси Lego WeDo - 4400 рубли (не е необходимо, но това значително увеличава броя и разнообразието от сглобени модели);
  • лаптоп - от 18 000 рубли.

За да работите с Lego WeDo, ще ви е необходим и лиценз - индивидуален (7 500 рубли) и мрежов (20 600 рубли).

Общо около 180 хиляди рубли за оборудван роботизиран клас. В същото време много продавачи дават значителни отстъпки. Според нашите оценки е напълно възможно да се запази в рамките на 155 000 рубли.

Дизайнерите от други производители са значително по-ниски по популярност, например Babot и UMKI.

И така, руският дизайнер UMKI CAR4 Pathfinderструва 15 000 рубли.

Оборудването с набор от техники и дидактика за група от 6-8 души за детска градина може да струва от 38 до 45 хиляди рубли, -

говори Игор Воронин, разработчик на UMKI дизайнери.

За повечето конструктори има подробни инструкциии учебни материали. Те са насочени към провеждане на занятия по игрив начин, чрез приказки и примери от околния живот.

Конструктори Huna-MRT-Robotrack в детска градина

Когато Татяна дойде в детската градина, вече бяха закупени няколко комплекта строителни комплекти. Те лежаха по рафтовете, дори не бяха отпечатани (да, така се постига висока статистика за внедряването на роботиката). Днес за тях работи един от трите клона на LegoPolis.

Всички части на дизайнерите са пластмасови, ярки (въпреки че някои критикуват размити цветове), електрониката е минимум. Това е предварителен, непрограмируем етап на запознаване с роботиката за деца 6-8 години.

Комплектите учат основите на конструкцията, простите механизми и връзки. Роботите от това ниво не са програмирани и това е плюс за децата в предучилищна възраст - децата получават бърз резултат от работата си, без да губят време за разработване на алгоритъм, писане на програма и т.н. В същото време дизайнерите включват електронни елементи: сензори, двигатели, контролен панел - всичко това ви позволява да научите основите на роботиката.

Посетихме урок за тези конструктори в LegoPolis. В група има 6 деца, един комплект за двама ученици. Занятията с Huna-Robotrack протичат като CPC - краткосрочна образователна практика, общо има 4 въвеждащи сесии. Това са безплатни избираеми часове.

Huna е по-лесно, това е първата стъпка в роботиката, роботът не е програмируем, детето е свързало всички тези двигатели, може да играе веднага, но в WeDo трябва да изградите програми, алгоритми, -

говори Оксана Харина, учител по роботика Хуна от детска градина LegoPolis.

Минусът на конструкторите Huna-MRT-Robotrack е, че моделите се сглобяват в няколко урока, докато не ги сглобите - не могат да се разглобяват, т.е. неудобно за използване в поток и трябва да купите голям брой... Освен това децата в предучилищна възраст се нуждаят от някакъв резултат веднага. Но за разнообразие в състава ги използваме, -

казва Татяна Дубоенко.

Как е урокът с LEGO WeDo

Посетихме в LegoPolis и урок Галина Кренделот Lego WeDo. Галина казва това методически разработкиЛего е насочено към деца от 8 години, така че за детската градина трябва да ги адаптирате или развивате сами. Имате нужда от лаптоп, за да използвате WeDo, така че първият ви урок обикновено се прекарва в компютърно обучение.

Урокът започва с обсъждане на проблема и възможните механизми за решаването му – в нашия урок обсъдихме различни видоветоварачи. След това ролите в екипа се разпределят и сглобяването започва според инструкциите на екрана на лаптопа.

След като роботът е построен, децата започват да програмират. В урока, където бяхме, учителят изрече алгоритъма, децата съставиха програмата. Освен това се планира те да могат сами да измислят алгоритми. Галина казва, че всички деца са различни, има групи, в които вече в началния етап е възможно незабавно да се премине към самостоятелно разработване на алгоритми.

Преместете и емоционален фондейностите се виждат най-добре на видео. Урокът не беше отворен по традиционния начин, помолихме администрацията на детската градина да не готви нищо нарочно, а да проведе най-обикновения урок в „редовен“ режим.

Роботика ли е?

Може би би било по-правилно да наречем такава професия просто проектиранеили основите на механиката и програмирането... Но роботика -по-успешна и разбираема дума за децата (и родителите). Едва ли някой сериозно вярва, че роботиката за деца в предучилищна възраст има нещо общо с работата на индустриалните роботи. От друга страна, подобни класове са първата стъпка към по-нататъшно обучение по роботика: запознаване с механиката, програмно управление, обратна връзка и други елементи.

Забавната роботика благодари на персонала на детска градина ЛегоПолис за помощта при подготовката на материала.

Снимка Забавна роботика.

Алена Попович

« Барабанна маймуна»

Резюме на допълнителен урок по роботика за деца в предучилищна възраст(6-7 години).

Време класове: 45 минути. физ. минута -15 минути.

Участници: 10 души.

Формуляр: Вид на професия"инженерна игра" (работете по двойки)

Цел: Създаване на музикален дует с помощта на Lego конструктор"WеDо".

Задачи:

1. Продължете да учите деца, изграждащи конструкции от лего"WеDо", според технологичните карти, да може да създава програми за тяхното функциониране или да измисля сам.

2. Развийте умения за логическо и пространствено мислене проектиране, творчески подход към задачата, способност за работа в екип и ефективно разпределяне на отговорности, технически речник деца.

3. Да се ​​възпитава желание за довеждане на започнатата работа до края, креативност, въображение, уважение към материала и приятелско отношение към връстниците.

Ефективността на технологии: усъвършенствайте уменията проектиране, развитието на пространствените и конструктивно мислене, попълване на знания за заобикалящия свят, развитие на логика, изобретателност и сътрудничество с връстници.

Очаквани резултати: създаване на дуети от барабанни маймуни, с различни темпове на биене на ритъма, развитие на знания за заобикалящия свят, способност за отгатване на гатанки, развитие на музикално ухо и ритъм.

Материал:

LEGO Education WeDo програма

Проектор (интерактивна дъска)

Конструктор"НИЕ ПРАВИМ"

Пластмасови чаши, металофонни чинии.

Работа с речник: повторете имената на вече познати подробности: зъбно колело, предавка, запознаване с ново детайл: "камера"... Припомнете си имената на музикални ансамбли, състоящи се от един, два, три или повече участници: соло, дует, трио...

физ. минута: игра на открито « Маймуни и огледало»

Избира се един водещ - огледало, той показва на децата - маймуниразлични мимически и двигателни упражнения, и деца маймуните повтарят след него... Този, който е копирал най-добре движенията, става водач.

Ход на урока

Учителят задава гатанка:

Чиито лудории са лесни

Децата повтарят ли се?

Кой живее сред лозята?

Ято диви.

Децата отгатват гатанката и проверяват отговора си, като гледат видеото за задача номер 9580.

Включен чат с деца тема: Къде живеем маймуникакво ядат и къде могат да се видят в плен.

възпитател: Нашите лего мъже Макс и Маша построиха маймунакойто удря ритъма на барабаните. Предлагам ви да изградите свой собствен маймунии при промяна на позицията на частта, която се извиква "камера", попитайте за всеки маймунисобствен индивидуален ритъм, а накрая ще уредим дуетно изпълнение барабанни маймуни.

Деца по двойки дизайн на маймуна, гледам към интерактивна дъскас инструкции за сглобяване „Дует барабанни маймуни»

възпитател: Устно придружава всеки слайд към инструкциите за сглобяване.

Слайд № 1 Намерете частите, които виждате на екрана, и ги вземете. Ти и аз трябва да вземем платформа, тухла жълт цвяти мултиплексор, свържете тези части, както е показано на диаграмата.

Слайд номер 2 Вземете следните части, свържете ги, както е показано на диаграмата. Децата вземат две жълти изрязани парчета под ъгъл и ги съединяват.

Слайд номер 3 (По същия начин).

Слайд номер 4 (По същия начин).

Слайд номер 5 Сега вземете най-важната част. какво мислиш, че е? (отговори деца) това е мотор. Хора, за какво мислите, че е моторът (отговори деца) ... Да, двигателят задвижва модела. Намерете оста на 3, свържете егото към двигателя, поставете втулката и зъбното колело на оста, както е показано на диаграмата.

Свържете двете части, както е показано на диаграмата.


По същия начин придружаваме и останалите слайдове устно.

възпитател: Справихте се страхотно маймуни, момчета. Сега ви предлагам да проверите дали вашият модел работи. За да направите това, на вашия компютър създайте за своя маймунибарабанист проста програма за биене на ритъма, базирана на намек. Какви са иконите на отбора (блокове)имате ли нужда от това?


Приблизителни отговори деца: икона със стрелка, която показва началото на работа и икона на мотор, въртящ се по часовниковата стрелка.

Децата съставят програма и проверяват дали работят конструкции... Пластмасовите чаши са страхотни като барабани.

Учителят помага на децата, чиято сграда не функционира, да намерят и коригират грешката.

Най-честата грешка е недостатъчното здраво закрепване на части един към друг.

възпитател: Сега ви предлагам да подредите ансамбъл от двама маймуничрез присъединяване към екипи. Променете позицията "камери"така че вашият маймунив дуета се играеше различен ритъм.

Можете да възпроизвеждате звуци на компютъра, за да ръководите ритъма. А за по-голям звуков ефект ви предлагам да използвате металофонни пластини с различни размери вместо чаши, така че звуците да се различават по височина.

Деца в групи от 4 души съставят програма на екрана, следвайки образец или композират своя, в резултат на което екипът трябва да има дует барабанни маймуни.

Отражение (не забравяйте да опишете)

Резултат класове: Децата заедно с учителя правят дуети маймуни, не приличат един на друг по звук.

Можете да организирате конкурс за най-добър дует.

В края класоведецата разглобяват своите строителство, и сгънете частите спретнато в кутията.

Свързани публикации:

Резюме на урок по роботика с деца от подготвителна група "Чистота е ключът към здравето"Резюме на урок по роботика с деца от подготвителна група „Чистотата е ключът към здравето“ Учител по допълнително образование :.

Филмов клуб (киноклуб) "СВЯТ ОКОЛО НАС". Допълнителна образователна програма за деца от старша предучилищна възраст за 2016-2017 уч.

Допълнителна образователна програма за деца в предучилищна възрастТематичен план на първата година на обучение № п/п Име на темата Брой учебни часове по теория общо 1 Уводен урок 1 1 2 Работа.

Допълнителна образователна програма за деца в предучилищна възраст. Кръг "Обучение по плуване"Съдържание 1 РАЗДЕЛ. СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОГРАМАТА 2 РАЗДЕЛ. ИНФОРМАЦИОННА ЧАСТ ОТ ПРОГРАМАТА 2.1. Обяснителна бележка 2.2 Методически указания.

Програмата за допълнително образование за деца от старша предучилищна възраст по преподаване на плетене на една кука "Брийка по линия"ПАСПОРТ НА ПРОГРАМАТА. Програма "Весел контур" MADOU, Нижневартовск, DS № 45 Клиенти на програмата Родители Разработчици на програмата Устюгов.

Програмата за допълнително образование за деца от начална предучилищна възраст "Речева фитнес" (част 1)Съдържание 1. Целева част: 1.1. Обяснителна бележка…. … .2 1.2. Цели и задачи на дейностите по изпълнение на допълнителната програма.

Програма за допълнително образование за деца от начална предучилищна възраст "Речева фитнес" (част 2) 2. Съдържание раздел 2.1. Дългосрочен планкръгова работа Месец септември Цели на раздел 1) Развитие на артикулационните двигателни умения. 2) Развитие.

Последни материали от раздела:

Най-добри поздравления на сина му за 30-ия му рожден ден
Най-добри поздравления на сина му за 30-ия му рожден ден

Раждането на дете е неописуемо щастие и голяма радост във всяко семейство. Синът е гордостта на бащата и радостта на майката. Най-важният празник в годината е...

SMS поздравления за годишнината на лелята Красиви поздравления за лелята за годишнината
SMS поздравления за годишнината на лелята Красиви поздравления за лелята за годишнината

Честит юбилей на леля ни!Пожелаваме ти много щастие и здраве,Нека целият свят е още по-светъл за теб,Всеки ден среща радост в...

Честит рожден ден на приятел от детството на мъж
Честит рожден ден на приятел от детството на мъж

Спомням си, в детството играехме и се реехме в облаците. А сега станахме по-зрели, избягахме навсякъде. Бъдете щастливи, както тогава, така че живях с вас в съседство ...