Lektion om utbildningsområdet "Barn och natur" i den andra juniorgruppen. Öppna upp världen för barn: klasser för att bekanta sig med sin omgivning i de yngre grupperna på dagis Naturaktivitet, andra juniorgruppen

Lektion om att introducera barn för naturen i 2 yngre grupp"Infödd natur"

Mål: fortsätta att bekanta barn med tecken och egenskaper hos snö och vatten: kallt, varmt; har egenskapen att målas över och behövs av människor, djur och växter för livet. Lär dig att svara på lärarens frågor. Utveckla dialogiskt tal, tal i samband med rörelse, fonemisk hörsel och talandning. Odla en respektfull attityd mot allt levande och icke-levande, kärlek till vår inhemska natur.

Lektionens framsteg

Vi pratar alltid vackert

Inte hastigt, djärvt,

Vi har en tunga i munnen,

Jag älskar - jag älskar - jag älskar naturen

Och nu ska vi säga allt:

Varför finns det is på floden?

Och snön föll till marken.

Ja barn, titta ut genom fönstret, riktig vinter har kommit till oss, det är mycket snö. Varför behöver vi snö?

(Spela snöbollar, åka pulka, göra snögubbar...)

Var kom snöflingorna ifrån? (från himlen)

Har en snöflinga landat på din näsa, kinder eller händer? Och vad fanns kvar istället för det?

Barn, vad är en snöflinga gjord av?

Vem förvandlade lite vatten till en snöflinga? Och nu ska jag berätta hur detta händer.

När moln samlas på himlen låter de droppar vandra, eller vattna eller vattna marken, och frosten är precis där. Han kommer att frysa en droppe och göra en magisk stjärna av den, som min (jag visar en utskuren papperssnöflinga). Och när många sådana snöflingor faller kallas detta fenomen i naturen snöfall. Snöfall ger naturen en speciell skönhet. Och du och jag kommer att få snöfall i grupp.

Övning för att utveckla talandning "Snöflingor"

Barnen gick, gick, gick

Och de hittade snöflingor.

De blåste och gick igen.

Barn, vem kan dikter om snöflingor?

Skulle du vilja bli snöflingor? Jag har trollstav, som kan förvandla dig till snöflingor, bara vifta med den och säg de magiska orden.

Stick, stick:

Ett, två, tre.

Visa barnen ett mirakel

Pojkar och flickor

Förvandla det till snöflingor

Så vi blev snöflingor.

Små snöflingor kom ner från molnet (springer runt i rummet). Vinden blåste och snöflingorna virvlade (de virvlar runt sig själva). Vinden avtar och snöflingorna faller till marken (de sitter på huk med händerna under kinderna). Och på morgonen värmde solen, snöflingorna vaknade.

Vet du vad som kommer att hända med snöflingor när solen värmer?

Det knackar på dörren. (Kapitoshka kommer in med en snöboll och gråter)

Hej! Vad heter du? Och varför gråter du?

Kapitoshka. Jag är den glada Kapitoshka,

Jag hade bråttom att besöka dig, men när jag gick för att träffa dig, gick jag vilse i molnen. Frost kom och frös alla, systrar och bröder. Hur kan vi rädda dem?

Pedagog. Gråt inte, lilla, vi hjälper dig och dina bröder och systrar. Ja, barn? Barnen vet hur man gör. (Kapitoshka delar ut snöbollar till barnen. Barnen värmer snön och vattendroppar dyker upp)

Du förstår, Kapitoshka, snöflingorna smälter av värmen och förvandlas till vatten.

Kapitoshka. Tack killar (går)

Pedagog. Varför behöver vi vatten?

Barn, nu ska vi leka med er.

D/i "Hitta efter färg"

Pedagog. Bra gjort! Du har spelat bra, sätt dig nu ner.

Utan vatten kommer blommor, djur och fåglar att dö. Varje levande varelse på jorden behöver vatten. Varje droppe vatten är en värdefull gåva från naturen. Vatten föder jorden, och jorden föder alla levande varelser, människor, djur, växter. Vatten måste sparas.

Rädda floderna, rädda vattnet,

Ta hand om naturen

Ta hand om gräset och blommorna

När allt kommer omkring är vi alla natur

Familjens partiklar

Allt omkring dig behöver skyddas och älskas.

Du behöver inte bara skydda och älska naturen, utan du måste också kunna glädjas.

Leende solsken:

Hej, guld!

Le mot blomman

Låt den blomma!

Jag ler mot regnet

Lei som en hink

Jag ler mot mina vänner

Jag önskar dem lycka.

Vi önskar också lycka till alla närvarande gäster och ger dem våra leenden så att de känner sig varmare, gladare, gladare.

Ämne: Våren. Förändringar i naturen.

Programinnehåll:

  1. Förtydliga och befästa barns idéer om de förändringar som sker i naturen under våren.
  2. Fixa vårens tecken, namnen på vårmånaderna.
  3. Få upp försiktig attityd till den omgivande naturen.
  4. Aktivera ordboken på ämnet "Vår".

Förberedande arbete:lära sig dikten "Våren kommer till oss" av I. Tokmakova, observationer på promenader, titta på målningar och illustrationer om våren.

Utrustning:

  • Dator, presentation "Vår",
  • "porträtt" av vårmånaderna;
  • bilder:

Blommor – hästhov, maskros, drömgräs, primula, viol;

Djur – björn, räv, hare, varg, ekorre;

Fåglar - stare, gök, stork, svala, torn, trana;

  • insektsleksaker: skalbagge, fluga, gräshoppa, bi, myra, fjäril;
  • ett kuvert med kort till varje barn med en bild av en fjärilssiluett för färgläggning, färgpennor.

Metodiska tekniker:frågor, titta på bilder, titta på en presentation, spela spel, läsa poesi, en överraskningsstund, visuell aktivitet

Ordbok: primula, droppar, tinat fläck, fågelholk, tidigt, sent, namn på unga djur och fåglar.

Lektionens framsteg:

Läraren bjuder in barnen att titta på presentationen "Årstider" (om våren). Sedan läser ett av barnen en gåtadikt:

Det blir ljust tidigt på morgonen,

Tina här och där.

Bäcken brusar som ett vattenfall.

Starar flyger till fågelholken.

Droppar ringer under taken,

Björnen reste sig från snöbädden.

Solen smeker alla med värme.

Vem vet den här tiden på året?

– Hur trodde du att det var vår? Vilka tecken nämns i dikten? Vilka vårtecken märkte du i videoklippet? Vilken tid på året är det nu? Varför tror du det?

– Våren har kommit. Låt oss komma ihåg vilken tid på året det var före våren? Kommer det efter?

— Varje säsong består av tre månader. Låt oss komma ihåg namnen på vårmånaderna. (mars, april, maj). Vilken månad är det nu?

– Du vet att våren kommer tidigt, ibland mitt på våren och sent fjädra. Vilken månad tror du att våren är i? Nu ska vi titta på bilderna och försöka avgöra vilken period på våren de tillhör. Varför tror du det?(Barn kommer till bordet, turas om att ta bilder som föreställer olika perioder av våren, namnge dem och förklara varför de tycker så).

”Det sker även förändringar i djurens liv på våren.(Titta på bilder med bilder på djur och berätta: på våren får djur bebisar, vinterull ersätts av sommarull).

Fåglar: stork, gök, svala, stare, torn som återvänder från varma länder, bygger bon, lägger ägg och kläcker dem.

— På våren dyker de första blommorna upp och vilka får man ta reda på själv. Nu ska vi spela spelet "Känn igen och namnge blomman."(Det finns bilder på olika vårblommor med framsidan nedåt på bordet. Barn kommer fram en i taget, tar valfri bild och namnger blomman som är avbildad på den. Gör 2-3 meningar om det).

(Förklara för barn namnen på blommor -primula, hästhov).Berätta för barn om behovet av att ta hand om blommor: de kan inte plockas, du kan bara beundra deras skönhet.

Fysisk träningsminut:

Våra första blommor öppnar sina kronblad,

Vinden andas lätt, kronbladen svajar.

Våra första blommor håller på att stänga sina kronblad.

De somnar tyst och skakar på huvudet.

(Utför rörelser enligt texten.)

”Men inte bara blommor dyker upp på våren. Titta vem det är?(Du öppnar servetten - det finns insekter (leksaker) under den).Barn ställs frågor:

  • Vilka insekter har vi redan sett på gatan?
  • Vilka insekter dyker upp snart?
  • Vilka insekter är skadliga?
  • Vilka insekter är nyttiga?

(Barn tittar på insekter och pratar om dem).

Överraskningsmoment:en lärare dyker upp i en "vår"-dräkt och tar med presenter (kort med en bild av en fjärilssiluett som måste färgläggas). Barn färgar bilder av fjärilar och tackar våren. Efter att barnen färgat fjärilarna, reciterar ett av barnen dikten "Våren kommer till oss" för våren:

Våren kommer till oss

Med snabba steg,

Och snödrivorna smälter

Under hennes fötter.

Svarta tinade fläckar

Syns på fälten.

Det stämmer, väldigt varmt

Våren har ben.

I. Tokmakova.

Fjädra tackar barnen och säger adjö till dem.

Resultat: när vi går på promenad ska vi försöka hitta alla vårtecken i området.

Aktuell sida: 1 (boken har totalt 4 sidor)

Font:

100% +

Olga Solomennikova

Lektioner om bildandet av elementära ekologiska idéer i den andra juniorgruppen förskola

Klassanteckningar

Biblioteket "Program för utbildning och träning i dagis" under den allmänna redaktionen av M. A. Vasilyeva, V.V. Gerbova, T.S. Komarova

Förord

Den här handboken riktar sig främst till lärare som arbetar under "Program of Education and Training in Kindergarten", red. M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbova, T.S. Komarova, såväl som alla som hanterar problemet miljöutbildning barn förskoleåldern. Manualen presenterar ungefärliga anteckningar för klasser med barn 3–4 år och innehållet i observationer under en promenad.

Metodiken för att genomföra klasser måste vara föremål för programmets mål. Samtidigt kan läraren komplettera eller ändra lektionens gång beroende på vädret, regionala särdrag, läge för förskolans läroanstalt, hans arbetslivserfarenhet och individuella egenskaper barn.

För att förskolebarn ska få fler intryck och få praktisk erfarenhet av att umgås med naturen rekommenderas att genomföra enskilda klasser i naturen. Formerna och metoderna för att arbeta med barn kan vara mycket olika: utflykter, samtal, observationer av ett levande föremål, experimentella aktiviteter, spel. Integrering av olika delar av programmet (bekantskap med skönlitteratur, talutveckling, visuella aktiviteter, musikalisk aktivitet etc.) kommer att tillåta förskolebarn att bilda mer fullständiga idéer om den omgivande verkligheten.

Ett av de viktiga sätten att introducera barn till omvärlden är observation. De bör utföras på dagis dagligen. Manualen ger en ungefärlig lista över observationer under en promenad av föremål av levande natur och fenomen av livlös natur för barn 2–4 år gamla. Alla barn 2–3 år är inte med förskoleinstitutioner och kom direkt till den andra yngre gruppen, så vi erbjuder en lista med observationer för barn i andra och tredje levnadsåret. Läraren måste ta hänsyn till detta, och när han planerar arbete med barn, förlita sig i första hand på de individuella egenskaperna hos eleverna i sin grupp, deras utvecklingsnivå och praktiska erfarenhet.

Observationer under promenader berikar din förståelse för omvärlden och bildar en vänlig inställning till naturen. Barn bör läras att observera olika föremål och fenomen; Samtidigt är det inte nödvändigt att bara observera de objekt och fenomen som är planerade. Observationer av djur och naturfenomen kan vara slumpmässiga och oväntade, och en vuxen bör inte missa ett sådant tillfälle. Läraren ska stimulera barns nyfikenhet; lära barn att se förändringar i naturen och dra grundläggande slutsatser på egen hand. Kom ihåg att varje dag i naturen är unik!

Alla typer av observationer kräver vägledning av läraren. Det finns allmänna krav till alla typer av observationer.

Syftet med och uppgiften för observationerna måste fastställas klart och specifikt. Uppgiften ska alltid vara av pedagogisk karaktär, få barnet att tänka, komma ihåg och leta efter ett svar på den fråga som ställs.

För varje observation är det nödvändigt att välja en liten cirkel av kunskap. Barns idéer om naturliga föremål formas gradvis, som ett resultat av upprepade möten med dem. Varje observation bör ge barn ny kunskap, gradvis utöka och fördjupa deras ursprungliga idéer.

Organiseringen av observationer bör innefatta ett system som säkerställer deras sammankoppling. Som ett resultat kommer barn att bilda en mer komplett, djupare förståelse av den omgivande naturen.

Observation ska bidra till utvecklingen av barns mentala aktivitet och talaktivitet. Aktivering av mental aktivitet uppnås genom en mängd olika tekniker: att ställa in en specifik och tillgänglig observationsuppgift, använda undersökningsåtgärder som en observationsmetod, dra på barns erfarenheter, uttala observationsresultat, jämföra ett objekt med ett annat, presentera frågor av olika grader av komplexitet.

Observation ska väcka hos barn ett intresse för naturen och en önskan att lära sig så mycket som möjligt om den.

Den kunskap som barn förvärvar under observationsprocessen bör konsolideras, förtydligas, generaliseras och systematiseras med hjälp av andra arbetsformer och arbetssätt (lärarens berättelse, läsa böcker om naturen, rita och modellera, föra naturkalendrar, samtal om vad de såg) .

Som ett resultat av varje observation bör barn bilda sig en idé eller ett elementärt koncept om ett visst naturobjekt.

Det är bättre att börja observera naturen med barn 2–4 år genom att titta på levande föremål. När du observerar ett levande föremål bör du vara uppmärksam på följande:

– bekväm och säker placering av barn;

– placering av ett levande föremål (nära de naturliga förhållandena för dess bostad);

– skapa förutsättningar för manifestation av olika djurbeteenden;

– Kopplingen mellan observation och liv och användningen av barndomserfarenheter;

– utveckla barns förmåga att dra grundläggande slutsatser.

I processen att observera ett levande föremål bör du bara planera frågor. Observationssekvensen beror på hur djuret beter sig.

I den andra juniorgruppen hålls 1 lektion per månad om bildandet av elementära miljökoncept.

Barn kommer att lära sig de kunskaper som förvärvats i klassrummet endast om de stöds av övning. Endast i processen av interaktion med naturen kan vi utöka vår förståelse av världen omkring oss. Barn måste undersöka föremål med hjälp av alla analysatorer och försöka dra grundläggande slutsatser på egen hand.

Vi hoppas att den här manualen kommer att hjälpa lärare att organisera sitt arbete kreativt, med hänsyn till varje barns individuella egenskaper.

Program för bildandet av elementära miljökoncept

Utöka barns förståelse för växter och djur. Fortsätt att introducera tamdjur och deras ungar, deras beteende och näring.

Presentera barn för invånarna i detta hörn av naturen: akvariefiskar och prydnadsfåglar (undulater, kanariefåglar).

Utöka din förståelse för vilda djur (björn, räv, ekorre, igelkott, etc.). Lär dig känna igen en groda.

Lär dig att titta på fåglar som flyger till platsen (kråka, duva, mes, sparv, domherre) och mata dem på vintern.

Utöka barns förståelse för insekter (fjäril, majbagge, nyckelpiga, trollslända).

Lär dig att särskilja och namnge efter utseende: grönsaker (gurka, tomat, morot, kålrot), frukt (äpple, päron, persikor), bär (hallon, vinbär).

Introducera några växter i området: träd, blommande örtartade växter (maskros, hästhov). Införa inomhusväxter(ficus, pelargon).

Ge barnen idén om att växter behöver jord, vatten och luft för att växa.

Att introducera de karakteristiska egenskaperna hos på varandra följande årstider och de förändringar som sker i samband med detta i vuxnas och barns liv och aktiviteter.

Ge en uppfattning om egenskaperna hos vatten (flöden, svämmar över, värms upp, kyler), sand (torr - smulas, våt - mögel), snö (kall, vit, smälter av värme).

Lär dig att spegla mottagna intryck i tal och produktiva aktiviteter.

Utveckla förmågan att förstå de enklaste förhållandena i naturen (om en växt inte vattnas kan den torka ut etc.).

Inför beteendereglerna i naturen (riv inte växter i onödan, bryt inte trädgrenar, rör inte vid djur etc.).


Säsongsobservationer

Höst. Lär dig att märka förändringar i naturen: det blir kallare, det regnar, människor tar på sig varma kläder, löv börjar ändra färg och faller, fåglar flyger iväg till varmare klimat.

Utöka barns förståelse för det faktum att grönsaker och frukter skördas på hösten.

Lär dig att särskilja de vanligaste grönsakerna och frukterna efter utseende, smak, form och namnge dem.

Vinter. Utöka din förståelse för vinternaturens karaktäristiska egenskaper (det är kallt, det snöar, människor bär vinterkläder).

Organisera observationer av fåglar som flyger till platsen och mata dem.

Lär dig att lägga märke till vinternaturens skönhet: träd täckta av snö, fluffig snö, genomskinliga isbitar, etc.; delta i pulka i utförsåkning, skulptera snöhantverk och dekorera snöbyggnader.

Fjädra. Fortsätt att introducera vårnaturens karaktäristiska drag: solen skiner starkare, snön börjar smälta, blir lös, gräs har växt, löv har blommat ut på träden, fjärilar och skav kommer upp.

Utöka barns förståelse för de enklaste kopplingarna i naturen: solen började värma upp - det blev varmare - gräs dök upp, fåglar började sjunga, människor ersatte varma kläder med lättare.

Visa barn hur man planterar stora frön av blommande växter och grönsaker i trädgårdsbäddar.

Sommar. Utöka barns förståelse för sommarförändringar i naturen: varm, ljus sol, växter blommar, människor simmar, fjärilar flyger, kycklingar dyker upp i bon, etc.

Ge barn grundläggande kunskaper om trädgårds- och grönsaksväxter. Förstärk kunskapen om att många frukter, grönsaker och bär mognar på sommaren.


I slutet av året kan barn

Känna till och namnge några växter, djur och deras ungar.

Identifiera de mest karakteristiska årstidsförändringarna i naturen.

Visa respekt för naturen.

Klassanteckningar

september

Lektion 1. "Grönsaker från trädgården"

Programinnehåll. Lär barnen att särskilja efter utseende och smak och namnge grönsaker (gurka, tomat, morot, kålrot). Utöka din förståelse för att odla grönsaker. Väcka lusten att delta i återuppförandet av ryska folksaga"Rova".

Material. Leksaker - Farfar och mormor, en korg med dummies av grönsaker (gurka, tomat, morot, kålrot), attribut för iscensättning av den ryska folksagan "Rova"; grönsaker, skurna i små kuber. (Obs! Det är nödvändigt att värmebehandla grönsaker i förskolans kök.)

Undersökning av illustrationer som visar grönsaker och frukter; naturliga grönsaker plockade från trädgården. Leker med dummies av grönsaker. En dramatisering av sagan "Rova". Lär dig den ryska folksången "Gurka, gurka...". Applikation "Grönsaker ligger på en rund bricka."

Lektionens framsteg

Farfar och mormor (leksaker) kommer och hälsar på barnen och tar med sig en grönsakskorg.

Farfar. Åh, vad många grönsaker vi har odlat i vår trädgård! Väldigt tung korg!

Mormor. Vi jobbade hela sommaren med att plantera och vattna, och skörden blev en stor succé!

Farfar. Alla grönsaker i korgen blandas. Kom igen, mormor, låt oss be killarna sortera grönsakerna.

Mormor. Kom igen, morfar.

Farfar lägger alla grönsaker på bordet och säger: "Sasha, Masha och Kolya kommer att samla gurkor i en korg. Ira, Dasha och Petya ska plocka tomater. Olya, Vova och Dasha kommer att samla kålrot. Och alla andra killar kommer att plocka morötter."

Barn samlar grönsaker i en korg.

Farfar. Plockade alla sina grönsaker rätt? Bra gjort!

Mormor. Barn, vet ni skillnaden mellan en gurka och en tomat? (Barnens svar.) Farfar, vet killarna skillnaden mellan morötter och kålrot?

Farfar. Låt oss fråga dem. Barn, vad är skillnaden mellan morötter och kålrot? (Barnens svar.) Just det, morötter orange färg, avlång och kålrot gul och rundad. Hur är de lika? (Barns svar.) Just det, morötter och kålrot är hårda, de har en svans. Naturligtvis inte samma svans som till exempel en mus, utan även tunn och lång. (Visar svansen på en morot eller kålrot.)

Farfar. Alla dessa grönsaker växte i vår trädgård. Vi tog hand om dem: planterade, vattnade och skördade.

Pedagog. Farfar, mormor, du arbetade mycket hårt för att få en rik skörd, vila nu lite. Killarna kommer att visa dig sagan "Rova".

Dramatisering av den ryska folksagan "Rova".

Farfar planterade en kålrot och kålroten blev stor, väldigt stor. Farfadern började dra kålroten ur marken: han drog och drog, men kunde inte dra ut den.

Farfadern ringde mormodern för att få hjälp. Mormor för farfar, farfar för kålrot: de drar och drar, men de kan inte dra ut den.

Mormodern ropade på sitt barnbarn. Barnbarnet till farmor, farmor till farfar, farfar till kålrot: de drar och drar och de kan inte dra ut den.

Barnbarnet ringde till Zhuchka. En bugg för ett barnbarn, ett barnbarn för en mormor, en mormor för en farfar, en farfar för en kålrot: de drar och drar och de kan inte dra ut den.

Buggen kallade katten Masha. Masha för buggen, Zhuchka för barnbarnet, barnbarn för mormodern, mormor för farfar, farfar för kålrot: de drar och drar och de kan inte dra ut den.

Katten Masha klickade med musen. Mus för Masha, Masha för buggen, bugg för barnbarnet, barnbarn till farmor, mormor för farfar, farfar för kålrot: dra och dra - de drog ut kålroten!

Farfar och mormor tackar barnen: ”Vad vänliga alla är, alla tog fram en kålrot tillsammans. Om ni gör det tillsammans kommer allt alltid att lösa sig. Nu vill vi unna dig våra grönsaker.”

Farfar och mormor unnar barn med grönsaksbitar. Tallriken innehåller tärnade grönsaker. Varje barn tar en bit grönsak med en engångssked och stoppar den i munnen. Efter detta frågar morfar och mormor vilken grönsak varje barn provade.

Farfar och mormor säger hejdå till barnen och går.

Lektion 2. "Byta vatten i akvariet"

Programinnehåll. Utöka barns kunskap om prydnadsfiskar. Ge elementära representationer om att ta hand om prydnadsfiskar. Utveckla en bra attityd till omvärlden.

Material. Akvarium med fisk, akvarium med vatten, fiskmat, glasnät. Vet ingen leksak.

Samband med andra aktiviteter och aktiviteter. Titta på en fisk i ett akvarium, mata fisken. Läsning av I. Tokmakovas dikt "Där fisken sover." Ritning "Fisk i ett akvarium".

Lektionens framsteg

Dunno (leksak) kommer för att hälsa på barnen. Läraren frågar barnen en gåta:


Detta hus är inte gjort av trä,
Detta hus är inte gjort av sten,
Det är genomskinligt, det är glas,
Många fiskar lever i den.

Vet inte. Det är ett ishus! En räv bor i den!

Pedagog. Vad är du, dunno! Låt oss fråga killarna vad det här är för hus. Barn, vem vet vad det här är för hus? (Akvarium.) Vem bor i akvariet? (Fisk.) Vet inte, det bor en fisk i vårt akvarium. Det kallas en guldfisk. Titta så ljust det är, så vackert det flyter! För att fisken ska leva bra i vårt akvarium måste vi ta hand om den. Vad behöver göras för att fisken ska må bra?

Vet inte. Vi måste ta henne ut på promenader oftare och köpa glass till henne.

Pedagog. Nej, vet inte. Fisk äter inte glass. Barn, vad äter fiskar? (Barns svar.) Just det, fiskar äter speciell fiskmat. För att fisken ska simma bra i vårt akvarium måste vattnet i det vara rent. Hur kan du avgöra om vattnet i ett akvarium är rent eller inte?

Vet inte. Du kan dricka vattnet - då vet du om det är rent eller smutsigt.

Pedagog. Vad är du, dunno! Under inga omständigheter bör du dricka detta vatten! Barn, hur kan ni veta om vattnet i ett akvarium är rent eller inte? (Barnens svar.) Du måste titta: om vattnet är klart betyder det att det är rent. Du borde se en fisk i vattnet. Vuxna byter vatten i akvariet - de vet hur man gör. Vad tycker du bör göras innan du byter vatten?

Vet inte. Skopa ur det gamla vattnet.

Pedagog. Vet inte, du har fel igen. Innan du byter vatten i akvariet måste du ta bort fisken från det för att inte skada det. Du bör inte röra fisken med händerna, eftersom den kan bli sjuk. Du kan fånga den från akvariet med hjälp av ett nät. Men först måste vi förbereda en ny plats åt henne. Var kan vi lägga fisken?

Vet inte. Jag har bara en stor kartong, det blir väldigt bra där.

Pedagog. Killar, tror ni att det är möjligt att lägga en fisk i en kartong? (Barns svar.) Nej, fisken ska placeras i ett kärl som inte rinner ut vatten från. Vi har ytterligare ett akvarium med vatten, där vi ska placera det ett tag.

Läraren visar hur man försiktigt fångar en fisk med ett nät och mycket snabbt sänker ner den i ett annat akvarium.

Pedagog. Låt oss se vad vår fisk kommer att göra nu. Hon är ovanlig i det här akvariet, så hon blir upphetsad - hon simmar snabbt, ibland fryser hon på plats. För att lugna ner fisken lite kan du mata den. Vad ska vi mata fiskarna? (Barnens svar.) Fisken behöver speciell mat.

Läraren bjuder in flera barn att mata fisken; uppmärksammar dem på hur fisken griper mat med munnen. Ger barn möjlighet att observera fiskens beteende.

Det är tillrådligt att ta ut fisken medan du byter vatten i akvariet för att inte distrahera barnens uppmärksamhet.

Vet inte. Låt mig byta vatten i akvariet.

Pedagog. Nej, vet inte, vuxna borde byta vatten. Men du och killarna kan hjälpa mig.

Sedan visar läraren hur man byter vatten i akvariet: häll först lite av vattnet ur akvariet genom ett rör, efter att först ha gjort ett märke på akvariet som vattnet ska hällas till (1/3 av vatten måste hällas ut).

Pedagog. Barn, ni måste berätta i tid när vattnet i akvariet når märket. (Häller ut den nödvändiga mängden vatten från akvariet.) Nu måste du tillsätta färskt, rent vatten till detta vatten. För att undvika att spilla vatten tar vi en tratt. Jag måste tillsätta samma mängd vatten som det fanns tidigare, så jag flyttar märket till en annan plats. Och du kommer att berätta för mig när tillräckligt med vatten har hällts upp. (Häller vatten i akvariet genom en tratt.) Nu har vattnet i akvariet blivit klart och rent och fisken kan sättas i igen.

Läraren använder ett nät för att transplantera fisken till ett akvarium med rent vatten. Barn observerar hennes beteende och delar sina intryck.

Pedagog. Tror ni att fisken gillar att simma i rent vatten? För att våra fiskar ska må bra måste vi kontrollera om vattnet i akvariet är rent. Om vattnet börjar bli grumligt betyder det att det måste bytas.

Vet inte. Nu vet jag också när jag ska byta vatten i akvariet! Tack killar.

Dunno säger hejdå till barnen och går.

Lektion 3. "Besöka mormor"

Programinnehåll. Fortsätt att introducera barn för husdjur och deras bebisar. Lär dig hur du hanterar husdjur på rätt sätt. Utveckla en omtänksam attityd mot husdjur.

Material. Panorama över en bygård. Leksaker – husdjur (ko, get, kyckling, tupp, höns, hund, katt och kattungar). Bilder: grönt gräs, köttben, mjölk, hirs. Bakade pannkakor. Kostym till mormor.

Samband med andra aktiviteter och aktiviteter. Läsverk om husdjur. Samtal om djur. Spel med leksaksdjur. Att lära sig barnrimmet "Ladushka". Läser barnvisor "Kyckling-Rabushechka", "Kitsonka-Rabushka", "Vi bodde hos mormor...". Berättande av dikter av V. Berestov "Hen with Chicks", "Bull", "Cockerels". Modellering "Kolobok", "Gåva till en älskad valp (kattunge)". Tittar på målningar från serien "Husdjur".

Lektionens framsteg

Läraren håller en lektion utklädd till mormor.

Mormor. Det bor många i staden, men jag och min farfar bor i byn. Vi älskar vårt hem väldigt mycket. Det finns många djur på vår gård som vi tar hand om. Dessa är husdjur eftersom de bor nära huset, och vi tar hand om dem: vi matar dem, vattnar dem och städar efter dem. Alla husdjur är till nytta. (Visar en leksaksko.)


Han tuggar hö dag och natt,
Ger mycket mjölk.

Vilka fördelar tror du att en ko ger? (Barnens svar.) Kon ger mjölk. Mjölk är mycket användbar för både vuxna och barn. Gillar ni mjölk? Jag gör gräddfil och keso av mjölk. Geten ger oss mjölk och ludd. Jag spinner trådar från ludd och stickar varma strumpor till mina barnbarn. (Får uppmärksamhet på leksaksgeten och strumpor som hänger på staketet.) Vi har även höns och ankor på vår gård. Vad tror du är fördelarna med dem? (Barns svar.) Naturligtvis lägger de ägg. Vi äter ägg, och jag gör även pannkakor av mjöl och ägg. Mina barnbarn älskar verkligen pannkakor. Vet du vad dessa små fluffiga bollar är? (Visar kycklingar.) Naturligtvis är det här kycklingar som kommer att växa upp till riktiga höns och tuppar. Titta vilken vacker tupp!


Som vår vid porten
Tuppen hackar kornen,
Tuppen hackar kornen,
Han kallar över kycklingen!
Ku-ka-re-ku!
Ku-ka-re-ku! Ku-ka-re-ku!
Jag ska ge alla kycklingarna en drink!

Jag och min farfar har också en hund. Varför tror du att det finns en hund på gården? (Barnens svar.) Naturligtvis är hunden vår vän, men inte bara det. Det finns också en hund som vaktar vårt hus. Jag älskar verkligen hundar. När jag klappar hunden är hon glad, hoppar och viftar med svansen. Hundar älskar sina ägare, men de kan bita främlingar. Du kan inte närma dig andras hundar, du kan inte klappa dem och du kan inte reta dem. Lyssna på Agnia Lvovna Bartos dikt "Hunden":


Det finns en lurvig hund på verandan.
Han lade sig ner med näsan nedgrävd i tassarna.
Tyst, fridfullt snarkar han,
Han kanske slumrar, kanske sover han.
Prova det, tjuv -
Omedelbart skäller han över hela gården.

Varför tror du att en hund kan skälla? Vet du namnet på huset där hunden bor? (Barnens svar.) Vår hund, Druzhok, bor i en monter. Båset kallas även kennel. Hur många av er har en hund hemma? (Barnens svar.) Vilka andra husdjur har du hemma? (Barnens svar.) Min farfar och jag har också en katt, hon heter Murka. (Visar en katt och kattungar.) Murka har små kattungar. Kattungar springer och leker ute hela dagen och går och lägger sig i en korg bredvid sin mamma katt. Du kan klappa katten Murka och kattungarna. De älskar att bli klappade. Men katter gillar inte alltid att bli klappade. När djur inte vill bli rörda springer de iväg eller knorrar. Vad mer gör en katt när hon inte vill bli hämtad? En katt kan klia sig eller till och med bita och har vassa klor och tänder. Vi måste känna stämningen hos djuren. Du kan bara hämta din katt eller med ägarens tillstånd. När en katt gillar att vi klappar henne, går hon inte och kan sjunga en sång för oss. Hur sjunger en katt en sång? Mur-mur-mur. Varför tror du att det finns en katt i huset? I staden gläder en katt sina ägare, och i ett byhus fångar en katt också möss. Jag behöver inga möss i huset eftersom de tuggar mat. Idag berättade jag om våra favoriter. Låt oss komma ihåg och namnge vilka djur som bor i vår trädgård? (Ko, get, hund, katt, tupp, höns och kycklingar.) Dessa är husdjur. Lyssna på R. Sefs dikt "Tamdjur":


Dessa djur bor hemma
Det är därför de kallar dem husdjur,
Vi skyddar dem i värme från frosten,
Vi matar och vattnar dem, om det behövs skär vi dem,
Vi stryker dem ömt, tar alltid hand om dem,
De är knutna till oss, väldigt lydiga
Och de är inte likgiltiga för vår röst.
Hundarna vaktar flitigt vårt hus,
Alla katter bor förstås nära huset.
Och vår mat är skyddad från möss.

Åh, jag blandade ihop all mat! Varje djur älskar sin mat. Jag har grönt gräs, mjölk, köttben och hirs. (Visar bilder.) Killar, snälla hjälp mig att mata djuren.

Mormodern och hennes barn "matar" djuren: en ko och en get med grönt gräs, en hund med köttben, en katt med kattungar med mjölk, fjäderfä med hirs.

Mormor. Barn, tror ni att mina djur behöver vatten? (Barns svar.) Ja, precis som människor behöver djur vatten. Därför kommer vi att hälla vatten till alla djuren. Ni är så bra medhjälpare, ni hjälpte min mormor med hushållsarbetet. Jag vill unna dig pannkakor som jag gjort av mjöl, ägg och mjölk.

Barnen tvättar händerna, mormor bjuder på pannkakor (lagade i köket).

Mormor läser ett barnrim:


Okej, okej!
Mormor bakade pannkakor
Jag hällde olja på det,
Jag gav den till barnen.
Dasha är två,
Pasha - två,
Vanya - två,
Tanya - två,
Sasha är två,
Masha är två,
Pannkakorna är goda
Vår goa mormor!

Barnen tackar mormor för de läckra pannkakorna.

Lyudmila Cherepova
Ekologilektion i den andra juniorgruppen "Visiting Nature"

Ekologilektion i andra juniorgruppen.

"Besöka naturen."

Mål: Sammanfatta idéer om vilda och tamdjur, konsolidera begreppet "vilda djur", "tamdjur". Stärk idéer om årstidernas karaktäristiska drag.

Uppgifter:

Lär dig känna igen djur och gissa namnen på djur, särskilj vilda djur från tamdjur. Lär dig klassificera djurarter.

Stärk barns idéer om vårsäsongen

Skapa en glad stämning i dem genom att vara uppmärksam på förändringar i naturen: solen skiner oftare och varmare, snön smälter, bäckar flyter, gräs växer, skogsdjur vaknar efter vinterdvala.

Ingjuta beteenderegler i naturen.

Involvera barn i lekfull och verbal interaktion med kamrater.

Utveckla barns artikulatoriska apparater och talandning.

Utveckla pantomimiska färdigheter för att förmedla en bild i naturen med hjälp av handteater.

Förarbete: genomföra pedagogiska uppgifter för att sätta dig in i miljö och natur. Bildande av förmågan att klassificera djurarter och korrelera dem i grupper.

Lektionens framsteg."Vi besöker naturen"(bild nr 2)

Hej barn, tjejer och pojkar, jag är glad att se alla nu, för jag har väntat på er länge.

Jag, Riddler, bjuder in dig att besöka mig, jag ska berätta gåtor för dig. Alla barn älskar att lösa gåtor, och du?

Gissa då mina gåtor. (bild nr 3)

Jag bär en fluffig päls och bor i en tät skog. Jag gnager nötter i en håla på en gammal gran. Vem är det här? (Ekorre).

Uttala talesättet: "Su - su - såg en ekorre i skogen" (tyst - högre - högre)

(utspelar en poetisk text) (bild nr 4)

Ekorren tappade en kotte. Kotten träffade kaninen, han sprang och nästan slog björnen av fötterna. – Under den gamla granens rötter tänkte björnen en halv dag: ”På något sätt har hararna blivit djärvare. De attackerar mig. Åh. Åh. Åh.” (bild nr 5)

(En ekorre tappar en kotte på en sovande hare. Han vaknar, springer iväg, stöter på en björn under ett träd i hålan, studsar tillbaka och gömmer sig under en björk. Björnen vaknar och sprider förvånad sina tassar till sidorna och morrar: "På något sätt har hararna blivit djärvare, de attackerar mig ").

Spel om imitation av rörelser med uttal

"Föreställ dig." (bild nr 6)

Föreställ dig att du är små kaniner.

Vit kanin sitter

Och han rör på öronen: så här, så här! Och han viftar med öronen.

Det är kallt för kaninen att sitta, du behöver värma upp dina små tassar: klapp-klapp-klapp-klapp!

Vi måste värma våra tassar.

Det är kallt för kaninen att stå, kaninen måste hoppa: skok-skok-skok-skok!

Kaninen måste hoppa.

(barn imiterar rörelserna och uttalar diktens ord tillsammans med läraren.).

Spelet "Vem är kaninen rädd för?"

Vem är kaninen rädd för? (Varg, räv (bild nr 7)

Gåta: "Ett listigt fusk, ett rött huvud, en fluffig svans - skönhet, och hon heter .... (Räv)"

Plötsligt dök en RÄV upp bakom en björk!

Haren såg räven och blev rädd. Haren sprang från räven. Svansen darrar, morrhåren darrar. Det finns ingen frälsning i skogen. Han hoppade in i igelkottens hål under en buske. (bild nr 8)

Gåta: Det finns nålar på baksidan, långa och taggiga. Och han kryper ihop till en boll utan varken huvud eller ben. Vem är det här? (Igelkott).

Vad gör en igelkott på vintern? (sover). Hur sover en igelkott i ett hål? (hopkrupen i en boll)

Uttala rena ordspråk med olika intonationer: "Zha - zha - zha. Igelkotten har ryggar."

Igelkotten vaknade, gick ut för att möta räven, för att skydda kaninen. (bild nr 9)

Skådespelar miniscenen "The Hedgehog and the Fox":

Fox: "Säg mig, kära igelkott, vad är bra med taggig päls?"

Igelkott: "Han är så bra, lilla räv, att du inte kan ta honom med tänderna.

Räven sprang iväg utan någonting, kaninen tackade igelkotten, sprang iväg för att göra sina affärer och igelkotten gick in i hålet för att få lite sömn. Var bor dessa djur? - (I skogen.) - så det här är skogsdjur. Det är tyst i skogen, du kan inte göra ljud, bara vinden blåser och "Vit fluffig snö snurrar i luften" (bild nr 10)

Andningsövningar:

Föreställ dig att en snöflinga har fallit på din handflata, försök att tyst blåsa bort den (barn andas in genom näsan och andas sedan ut långsamt, utan att blåsa ut kinderna).

Föreställ dig nu att snöflingor föll på dina handflator, på dina axlar, på ärmarna på dina kläder. Blås bort dem.

Föreställ dig att du fryser, dina händer är frusna. Hur ska du värma dem? (barn växelvis andas in och andas ut och riktar varm luft mot handflatorna).

(bild nummer 11)

Och så kom solen fram, våren kom, och istappar började droppa, och snön började smälta och förvandlas till vatten, bäckar rann och björnens byxor var blöta i hålan. (bild nr 12) Björnen vaknade - dunk, dunk, dunk och gick för att leta efter en torr plats. (barn imiterar rörelser)

Solen värmer, snön smälter. Och så dök gräset upp (visa fingrarna utspridda över skärmen). Och så blommade buskarna (visa händerna ovanför skärmen). Och så vaknade träden (armarna utsträckta till armbågarna bakom skärmen). Vinden blåste och träden svajade. (barn upprepar åtgärderna) (bild nr 13)

Pantomime: (lägg ihop handflatorna, höj dem långsamt ovanför skärmen, sträck ut dem till armbågarna och öppna sedan handflatorna) vik handflatorna, de är som korn av en blomma, ett träd, en buske. (bild nr 14)

Ett korn föll i marken. Solen värmde, det regnade, en grodd dök upp från ett korn och växte till en blomma. (bild nr 15) Hur många blommor har blommat i vår trädgård, och hur de luktar. (barn imiterar rörelser och utför andningsövningar).

(bild nr 16)

Solen kom in på ladugården för att se djuren som bor bredvid mannens hus. Vad heter de? - (hemgjorda).

Virkad svans, nosnäsa. (svin). (bild nr 17)

Det finns horn framför, och en svans bakom, den ger mjölk (ko (bild nr 18)

Skylar till ägaren, vaktar huset (hund (bild nr 19)

Jag har repor på tassarna, jag gillar att fånga möss (katt (bild nr 20)

Åh, vilka fantastiska killar, de gissade alla gåtor. Vi besökte skogen, vem träffade vi? Hur kan du kalla dem med ett ord? Vad är det för djur? Vad växer i skogen? Vi besökte en gård. Vem träffade vi? Hur kan du kalla dem med ett ord? Vad är det för djur (bild nummer 21) Solen värmer, snön har smält till vatten. Vintern har gått. Vilken tid på året är det?

Olesya Ryabukhina
Projekt "Barn och natur". Andra juniorgruppen.

Projektmål: introducera barnen till årstiderna.

Projektmål:

1. Introducera barn till naturen fosterland, genom förtrogenhet med varje årstids naturfenomen (höst, vinter, vår, sommar).

2. Att forma emotionell och figurativ uppfattning hos barn genom konstnärliga uttryck.

3. Involvera föräldrar i barnens liv på dagis.

4. Odla intresse för arbetsprocessen, vilja att arbeta och hjälpa vuxna.

Utrustning:

1. Böcker om levande och livlös natur.

2. Metodlitteratur om projektets ämne.

3. Gruppens demonstrationsutrustning.

4. Kamera.

5. Dator.

Projektprodukt: TsOR "Årstider".

Utvecklingslinje: ekologisk.

Åldras: andra yngre gruppen (från 3 till 4 år).

Projekttypologi: kreativ, grupp, informativ, individorienterad, långsiktig.

Relevans:

Naturens roll i samhällets andliga liv är stor. Naturen är hela universum med den organiska (levande) och oorganiska (icke-levande) världen som finns i den. Sedan urminnes tider har mänskligheten värderat naturen och sett i den inte bara sin sjuksköterska utan också en klok pedagog och mentor.

Kommunikation med naturen, kunskap om dess hemligheter förädlar en person, gör honom mer känslig. Ju mer vi lär oss om naturen i vår region, desto mer börjar vi älska den.

Kunskap om naturen, inträngning i dess orsak-verkan-relationer mellan föremål och fenomen utvecklar tänkandet och förmågan att forma en vetenskaplig världsbild. Naturens pedagogiska värde är svårt att överskatta.

Många stora tänkare och lärare har skrivit att ett barns utveckling under de första levnadsåren till stor del beror på den naturliga miljön. Orsaken till naturvård beror till stor del på varje persons medvetande, hans medborgerliga ansvar för ödet för hans infödda natur, och detta kräver i sin tur ökad uppmärksamhet på utbildning av människor, en noggrann inställning till naturen, från förskolan ålder - perioden för bildandet av grunderna för en framtida personlighet.

Att främja en försiktig och omtänksam inställning till levande och livlös natur är möjligt när barn har åtminstone grundläggande kunskaper om dem, behärskar enkla sätt att odla växter, ta hand om djur, observera naturen och se dess skönhet.

På grundval av detta bildas barns kärlek till naturen och deras hemland.

Förmågan att se och lyssna på naturen som den verkligen är, förvärvad i barndomen, väcker hos barn ett djupt intresse för den, vidgar deras kunskaper och bidrar till att skapa karaktär och intressen.

Att introducera förskolebarn till naturen är ett sätt att i deras sinnen utveckla realistisk kunskap om världen omkring dem, baserad på sensorisk erfarenhet.

På dagis introduceras barn till naturen, vad som händer i den, olika tiderår av förändringar. På grundval av förvärvad kunskap bildas sådana egenskaper som nyfikenhet, förmågan att observera, tänka logiskt och ha en estetisk inställning till allt levande.

Men allt kan inte förstås korrekt av barn under oberoende kommunikation med naturen den korrekta inställningen till växter och djur bildas inte alltid. Introducera ett barn i naturens värld, skapa realistiska idéer - kunskap om dess föremål och fenomen, odla förmågan att se skönheten i den inhemska naturen, kärlek, en noggrann och omtänksam inställning till den - de viktigaste uppgifterna förskoleanstalt.

Kommunikation med naturen, kunskap om dess hemligheter förädlar en person, gör honom mer känslig. Ju mer vi lär oss om vårt moderlands natur, desto mer börjar vi älska det.

Planering och organisation av aktiviteter:

Steg 1 - förberedande

1. Urval av metodlitteratur.

Mål: Påfyllning av metodmaterial.

Datum: augusti

2. Design och utrustning av ett naturligt hörn.

Mål: Påfyllning av didaktiskt material.

Datum: augusti.

3. Design föräldrahörnan(säsongskonsultationer).

Mål: Att utbilda föräldrar.

Datum: sep. 1 vecka; dec. 1 vecka; 1 mars vecka; juni 1 vecka.

4. Formalisering av upplevelsen av familjeutbildning.

Mål: Involvera föräldrar i gruppens liv.

Datum: September.

Steg 2 – den huvudsakliga.

Första säsongen "Höst".

1. Observation av säsongsförändringar på platsen under hösten.

Mål: Att berika barns kunskap om höstens fenomen.

2. Rengöring av löv på tomten.

Datum: september, oktober, november.

3. Samtal utifrån målningar.

Mål: Att berika barns kunskap om förändringar i djurlivet under hösten.

Datum: september, oktober, november.

4. Lektion "Gyllene hösten".

Mål: 1. Introducera barnen till höstens koncept med lövfall.

2. Lär dig att svara med fullständiga svar.

3. Utveckla barns uppmärksamhet, tänkande och minne.

4. Utveckla förmågan att överföra kunskaper som förvärvats i klassen på ett papper.

Datum: 3 september vecka.

5. Lektion "Höstgåvor".

Mål: 1. Förtydliga barns förmåga att känna igen och namnge grönsaker.

2. Introducera det allmänna begreppet grönsaker.

3. Lär dig att jämföra föremål (grönsaker) efter storlek (större, mindre) efter vikt (lättare, tyngre).

4. Utveckla barns uppmärksamhet och minne.

5. Främja en kärlek till arbete och en önskan att hjälpa äldre.

Datum: 1 oktober vecka.

6. Lektion "Fauna på hösten."

Mål: 1. Lär dig att upprätta orsak-och-verkan relationer.

2. Fäst:

barns idéer om djurens vanor på hösten;

barns kunskap om naturliga förändringar på hösten;

förmågan att lösa gåtor om vilda djur (hare, ekorre, björn,

med fokus på karakteristiska egenskaper utseende eller beteende.

2. 3. Utveckla:

förmågan att uttrycka dina tankar och känslor med hjälp av ord;

uppmärksamhet, minne, tänkande.

3. 4. Främja en omtänksam inställning till naturen omkring oss.

Datum: 1 november vecka.

7. Utflykt till höstskogen (med föräldrar). "Vi samlar ett herbarium."

Datum: 2 oktober vecka.

8. Systematisering av materialet.

Datum: 4-5 november veckor.

Säsong två "Vinter".

1. Observation av säsongsmässiga förändringar på vintern på platsen.

Mål: Att berika barns förståelse för vinterfenomen.

2. Snöröjning på plats.

Mål: Att introducera vuxna i arbetet

Datum: december, januari, februari.

3. Samtal utifrån målningar.

Mål: Att berika barns kunskap om förändringar i vilda djur på vintern.

Datum: december, januari, februari.

4. Lektion ”Titta på bilden. "På vinterpromenad"

Mål: 1. Lär barnen att förstå vad som avbildas på bilden, svara på lärarens frågor;

-dra enkla slutsatser;

Lyssna på lärarens berättelse;

2. När du upprepar en berättelse, uppmuntra läraren att avsluta enskilda ord.

3. Öva på att läsa dikten tydligt och uttrycksfullt.

Datum: 3 januari vecka.

5. Lektion "Vintervinter".

upprätta enkla mönster och beroenden (det är kallt - du måste klä dig varmare);

uttrycka dina tankar och känslor i ord.

2. Fäst:

sekvens av påklädning för en promenad på vintern med hjälp av ett diagram;

namn på vinterkläder, allmänt ord - kläder.

3. Utveckla tal, uppmärksamhet, tänkande.

4. Odla intresset för världen omkring oss.

Datum: 1 februari vecka.

6. Utflykt till vinterskogen (med föräldrar).

Mål: Att fortsätta skapa hos föräldrar en vilja att delta i gruppaktiviteter.

Datum: 3 januari vecka.

7. Systematisering av materialet.

Datum: 4-5 februari veckor.

Säsong tre "Vår".

1. Observation av säsongsförändringar på våren på platsen.

Mål: Att berika barns idéer om vårfenomen.

Datum: mars, april, maj.

2. Samtal utifrån målningar.

Mål: Att berika barns kunskap om förändringar i levande och livlös natur under våren.

Datum: mars, april, maj.

3. Lektion "Resan till vårskogen."

Mål: 1. Att bilda barns idéer om vårens förändringar i naturen: mer

soliga dagar, det blir varmare, snön smälter (upptinade fläckar, folks kläder byts.

2. Visa sambandet mellan förändringar i den livlösa naturen och förändringar i växters och djurs liv (knoppar sväller på grenar av träd och buskar, och det första gräset dyker upp, de första blommorna dyker upp, djuren i skogen ändrar färg, vaknar upp efter viloläge, insekter dyker upp och flyger från varma regioner fåglar).

3. Aktivera barns mentala aktivitet genom att lösa logiska problem.

4. Utveckla minne, uppmärksamhet, fantasi, aktivera ordförråd ("vår", "upptinad lapp", "istapel", "starar", "rökar").

Datum: 1 april vecka.

4. Arbete i naturen "Vi planterar en grönsaksträdgård."

Mål: Att introducera vuxna i arbetet.

Datum: 1 maj vecka.

5. Lektion "Våren är röd."

upprätta orsak-och-verkan relationer;

göra en helhet av delar.

2. Fäst:

barns kunskap om naturfenomen på våren;

förmågan att lösa gåtor, med fokus på karakteristiska egenskaper.

3. Utveckla: tal, uppmärksamhet, minne.

4. Utbilda:

en känsla av medkänsla för djur i problem;

önskan att hjälpa djur i nöd.

Datum: 3 maj veckan.

6. Utflykt till vårskogen (med föräldrar).

Mål: Att fortsätta skapa hos föräldrar en vilja att delta i gruppaktiviteter.

Datum: 3 april veckan.

7. Systematisering av materialet.

Datum: 4-5 maj veckor.

Säsong fyra "Sommar".

1. Observation av säsongsmässiga förändringar på platsen under sommaren.

Mål: Att berika barns förståelse för sommarfenomen.

Datum: 1 juni vecka.

2. Samtal utifrån målningar.

Mål: Att berika barns kunskap om förändringar i levande och livlös natur på sommaren.

Datum: 1 juni vecka.

Steg 3 - final

1. Presentation av den elektroniska versionen av projektet.

Syfte: Redovisning av utfört arbete.

Datum: 1 juni vecka.

Senaste materialet i avsnittet:

Att gå till en kyrkogård när du har mens: vad kan konsekvenserna bli?
Att gå till en kyrkogård när du har mens: vad kan konsekvenserna bli?

Går folk till kyrkogården under mens? Självklart gör de det! De där kvinnorna som tänker lite på konsekvenserna, utomjordiska enheter, subtila...

Stickmönster Val av trådar och stickor
Stickmönster Val av trådar och stickor

Sticka en moderiktig sommartröja för kvinnor med detaljerade mönster och beskrivningar. Det är inte alls nödvändigt att köpa nya saker till sig själv ofta om du...

Moderiktig färgad jacka: foton, idéer, nya föremål, trender
Moderiktig färgad jacka: foton, idéer, nya föremål, trender

I många år har fransk manikyr varit en av de mest mångsidiga designerna, lämplig för alla utseenden, som kontorsstil,...