Bahor mavzusida aplikatsiya darsi. Erta bahorga tayyorgarlik guruhida dastur tugunlari bo'yicha eslatmalar. Bolalar bog'chasida bahor ilovalari

Darsning maqsadi:

Derazadan tashqarida yil vaqti haqida bolalarning bilimlarini shakllantirish;

Cho'tka va elimdan qanday foydalanishni o'rganishni davom eting, rasmni diqqat bilan yopishtiring;

O'quv topshirig'ini tushunish va bajarish qobiliyatini rivojlantirish;

Bolalar qo'llarining nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish;

Bolalarda barcha tirik mavjudotlarga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

O'rta guruhda qo'llash uchun GCDning qisqacha mazmuni

"Qizil bahor keladi va qo'shiq kuylaydi ..."

Darsning maqsadi:

Derazadan tashqarida yil vaqti haqida bolalarning bilimlarini shakllantirish;

Cho'tka va elimdan qanday foydalanishni o'rganishni davom eting, rasmni diqqat bilan yopishtiring;

O'quv topshirig'ini tushunish va bajarish qobiliyatini rivojlantirish;

Bolalar qo'llarining nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish;

Bolalarda barcha tirik mavjudotlarga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish.

Darsning borishi:

Tarbiyachi:

Birdan chumchuq chiyilladi
Qishki sovuqdan keyin,
Quyosh yorqinroq va issiqroq,
Yo'llarda ko'lmaklar bor.
Hammasi muzlagan tabiat
Uyqudan uyg'ondi
Yomon ob-havo pasaymoqda
Bu bizga keladi ...

(Bahor).

Bolalar: bahor!

Tarbiyachi:

Darhaqiqat, bahor barchaga hayot quvonchi, ijod va faollik quvonchini olib keladi! Bu tuyg'u barcha odamlarni qamrab oladi. Shoirlar she’r yozadilar, rassomlar rasm yozadilar, bastakorlar musiqa bastalaydilar. Bolalar, ko'zlaringizni yuming va hozir bahor o'rmonida ekanligingizni tasavvur qiling.

Bahor o'rmonida qushlarning qo'shig'i ovozi eshitiladi.

Tarbiyachi: Ko'zingizni oching. Bizga bahor keldi (men uy qurilishi Vesnyanka qo'g'irchog'ini ko'rsatyapman).

Bahor qo'g'irchog'i: "Men Qizil bahorman!

Men Yerni uyqudan uyg'otaman.

Men buyraklarimni sharbat bilan to'ldiraman,

Men o'tloqlarda gul o'stiraman.

Men muzlarni daryolardan uzoqlashtiraman va quyosh chiqishini yorqin qilaman.

Hamma joyda, dalada va o'rmonda men odamlarga quvonch keltiraman! »

Bugun sizga quruq qo'l bilan kelganim yo'q. Endi nima ishlatishni ko'rsataman, lekin avval o'ynaymiz.

"Oqim" musiqiy o'yini

Bahor chivinli qo'g'irchoq: Siz meni xursand qildingiz, chiroyli va quvnoq raqsga tushdingiz. Buning uchun men sizga sovg'alar bilan savat qoldiraman. Xayr. Salomat bo'ling!

Bolalar tosh chivin bilan xayrlashadilar.

Tarbiyachi: Keling, savatda nima borligini ko'raylik? Va bahor chivinli qizlarni tayyorlash uchun juda ko'p qog'oz blankalari mavjud! Mana, tugatilgan qiz (namuna). Bolalar, o'z o'rningizga o'tiring, o'zingizni qulay his eting va yoting. Hamma muvaffaqiyatga erishdimi? Juda qoyil! Bu qizning tanasi, biz unga sarafan yopishtiramiz. Keyin biz ro'molcha va yuzni yopishtiramiz. Bu ajoyib ishlaydi.

Endi isinamiz:

Bu erda tozalash va uning atrofida(qo'llaringizni keng imo-ishora bilan yon tomonlarga yoying)
Jo‘ka daraxtlari aylana bo‘ylab tizilgan.
(dumaloq qo'llarni boshning tepasida mahkamlang)
Jo'ka daraxtlari shitirlaydi,
(qo'llarni yuqoriga ko'taring, ularni u yoqdan bu yoqqa aylantiring)
Shamollar ularning barglarida g'uvullaydi
(oldinga egilish)
Ustlari pastga egilgan,
(oldinga egilib, tanangizni u yoqdan bu yoqqa aylantiring)
Va ular ularni silkitib, silkitadilar.
Yomg'ir va momaqaldiroqdan keyin
(to'g'rilang, qo'llaringizni ko'taring)
Linden daraxtlari ko'z yoshlarini to'kdi.
(qo'llaringizni silliq pastga tushiring, barmoqlaringizni harakatga keltiring)
Har bir bargning ko'z yoshi bor
(qo'llarni pastga, kuchli qo'l silkitish)
Yo'llarga tashlanishi kerak.
Tomchilamoq va tomizmoq, tomizmoq va tomizmoq -
(qo'llaringizni qarsak chaling)
Tomchilar, tomchilar, tomchilar, tomchilar!
Barg qanchalik zaif!
("qo'llarni tushirish")
Yomg'ir bilan yuviladi,
(birinchi qo'lni, keyin ikkinchi qo'lni uring)
U kundan-kunga kuchayib boradi.
(mushtlarni qisib)

2-sonli "Nima uchun" katta guruhida ariza berish bo'yicha bevosita ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni

Tarbiyachi: G.D.Kumarova

Mavzu: Bahor manzarasi

Maqsad: bolalarni landshaft kompozitsiyasini yaratishga o'rgatish, yaratilgan tasvirni etkazish uchun turli xil badiiy ifoda vositalarining imkoniyatlarini ko'rsatish.

Vazifalar:

Bahor faslida tabiatdagi o‘zgarishlar va uning belgilari haqidagi g‘oyalarni aniqlashtirish va mustahkamlash;

Nutqning grammatik tuzilishini shakllantirish va bolalarning so'z boyligini faollashtirish;

Qaychi bilan kesish texnikangizni yaxshilang;

Tabiatning go'zalligini qo'llashda etkazish qobiliyatini rivojlantirish, estetik idrokni rivojlantirish.

Dastlabki ish: sayr qilish, bahorgi o‘zgarishlarni kuzatish, badiiy adabiyot o‘qish, she’rlar yodlash, bahor haqidagi rasmlarga qarash.

Uskunalar: moyli mato, rangli qog'oz, qaychi, yopishtiruvchi tayoq, salfetkalar, bahor haqidagi rasmlarning reproduktsiyalari, tayyor blankalar - ramkalar.

GCD harakati:

    Tashkiliy moment.

Bolalar guruhga kirib, xatni ko'rishadi.

Tarbiyachi:

Kimdir uni menga derazaga tashladi,

Xatga qarang.

Ehtimol, bu quyosh nuridir

Nima yuzimni qitiqlayapti?

Balki bu chumchuqdir

Parvoz paytida siz uni tashladingizmi?

Balki kimningdir xati sichqonga o'xshaydi,

Deraza oldiga tushdingizmi?

Xat kimdan kelgan?

Siz bilishni xohlaysiz, to'g'rimi?

Keyin sinab ko'rishingiz kerak

Siz topishmoqni taxmin qilishingiz kerak.

Sir:

Agar qor hamma joyda erisa, u oqimga aylanadi,

O'tlar qo'rqinch bilan chiqadi, kun uzoqlashadi,

Agar quyosh yorqinroq porlasa, qushlarning uxlash uchun vaqti bo'lmasa,

Agar shamol iliqroq bo'lsa, demak u bizga keldi ( bahor).

To'g'ri, yaxshi, xat bahordan keldi.

U mehr bilan keladi

Va mening ertak bilan.

U sehrli tayoqchasini silkitadi,

Qor bo'lagi o'rmonda gullaydi!

Keling, u bizga nima yozganini o'qib chiqamiz:

“Aziz yigitlar! Hammangiz baxtlisiz bahor quyoshini jiringlaydi tomchilar, oqayotgan oqimlar? (Ha). Men sizni bahorgi maysazorimga taklif qilaman.

Sizni bu yerda ko'rganimdan xursand bo'laman! "Bahor".

Keling, bahorga boraylik. Biz u erga qanday etib borardik? (bolalar javoblari).

Keling, bulutlar ustida uchib ketaylik. To'g'rimi?

Bolalar havodor, engil bulutlarda uchishni taqlid qilishadi.

Mana, buloq yaylovi. Va sehrli bahor bizni kutib oladi.

Diqqatni ekranga qaratadi (bahor manzarasi).

Bahor oylarini ketma-ket nomlang (mart, aprel, may).

Keling, Bahorni ko'rib chiqamiz va bahor boshlanishi bilan tabiatda sodir bo'lgan o'zgarishlarni nomlaymiz?

Bahor belgilarining rasmlarini ko'rsatish.

- INmart , bahorning asosiy yordamchisi kim? (Quyosh). Quyosh yorqin porlaydi, isinadi, qor eriydi, tomchilar jiringlaydi, tolda kurtaklar ochiladi, birinchi erigan yamalar paydo bo'ladi, qordan birinchi gullar - qor barglari o'sadi.

a.da prele - quyosh yanada yorqinroq porlaydi, qor suvga aylanadi, soylar oqadi, daryolar shov-shuv qiladi, ko'l va daryolarda muzlar eriydi, hayvonlarning junini ochadi, rangi o'zgaradi, hayvonlar bolalar tug'adi, qushlar uzoq o'lkalardan qaytib keladi, uya quradi. , lyuk jo'jalari.

- May oyida – daraxtlarda ilk yam-yashil barglar, yam-yashil o‘tlar paydo bo‘ladi, daraxtlar va butalar gullaydi, turli hasharotlar uyg‘onadi, gullar ochiladi, quyosh charaqlab turadi, hamma narsa yashil va go‘zal.

Qaysi bahor sizga ko'proq yoqdi? (erta, o'rta, kech).

Keling, bir oz dam olamiz va "Freckle" o'yinini o'ynaymiz.

    Jismoniy tarbiya daqiqasi:(matnga muvofiq harakatlarni bajarish)

Yuzlarimizga shamol esadi

Daraxt chayqalib ketdi.

Shamol borgan sari jim bo'ladi,

Daraxt tobora balandlashib bormoqda.

Quyosh, quyosh nuri

Oltin pastki

Yonish, aniq yonish

Chiqib ketmasligi uchun,

O'rmonda daryo oqardi

Yuzta qo'rg'on uchib ketdi

Va qor ko'chkilari eriydi, eriydi.

Va gullar o'sadi!

Bizning birinchi gullarimiz

Gulbarglari ochiladi

Shamol biroz nafas oladi

Gulbarglari chayqaladi.

Bizning birinchi gullarimiz

Gulbarglari yopiladi

Boshingizni silkit

Ular tinchgina uxlab qolishadi.

Gullarni uyg'otaylikmi?

Bahor! Qanday mehribon va yumshoq so'z. Bahor - yilning ajoyib vaqti. Bahorning issiqligi har bir kishini juda yaxshi his qiladi. Odamlar bahorning muloyim quyoshiga yuzlarini ochishdan xursand. Bahor tasviri ko'p yuzlarga ega. Bu go'zal tabiat, qushlarning kelishi, gullashi va nozik yashil barglari.

    Ishni tushuntirish.

Va bugun siz va men sehrgar bo'lamiz va g'ayrioddiy bahor rasmini chizamiz. Keling, unda kech bahorning barcha go'zalligini etkazaylik.

Mana, bizda biroz tayyorgarlik bor, bu rasmlarda bahor hali kelmagan.

Bahorda qanday yordam bera olamiz? Nima qila olamiz, sizningcha? ( yorqin quyosh va oq bulutlarni yopishtiring, gullarga, o'tlarga va hokazolarga yashil barglar yasang.).

Yorqin quyoshli kunni qanday tasvirlaymiz?( biz quyosh va oq bulutlarni yopishtiramiz).

Plitalaringizda sariq kvadratchalar bor, biz kvadratlardan quyosh va gulni kesib tashlaymiz. Yashil to'rtburchakdan - o't va barglar.

    Bolalarning mustaqil faoliyati.

    Ishlarni tahlil qilish.

Biz qanday ish oldik?

Ishingiz sizga nima yoqadi?

Sizga qaysi turdagi ishni ko'proq yoqtirasiz? Nega? (bolalar javoblari)

YI. Darsni yakunlash.

Sizlar bugungi kunda haqiqiy sehrgarsizlar va bizning rasmlarimiz haqiqatan ham sehrli va noyob bo'lib chiqdi.

Bahor qanday sehrgar!

U qayerda shunchalik kuchga ega?

Uyqudan zo'rg'a uyg'onib,

U tabiatni uyg'otdi.

Sehrli tayoqchani silkitib,

U qor ko'chkilarini eritdi.

Va darhol dam olmasdan,

U soylarga yo'l ochdi.

Va havo toza va masofa aniq!

Tabiat kuylaydi, jonlanadi.

Ha, sen sehrgarsan, Bahor!

Endi men buni aniq bilaman!


Katta guruh uchun dars eslatmalari

Katta guruhdagi matematikadan "O'rmonda yurish" mavzusidagi yakuniy darsning qisqacha mazmuni

[Poroshina 2011]

Maqsad: Bolalarning matematik qobiliyatlarini rivojlantirish.

Dastur tarkibi:

Bolalarning mavjud bilimlarini mustahkamlash uchun: haftaning kunlari, raqamlar va raqamlar seriyasi haqida, teginish orqali geometrik shakllarni tanib olish, qog'oz varag'iga yo'naltirish.

Tenglikni o'rnatish, ob'ektlarni uzunligi bo'yicha topish qobiliyati.

Diqqat, xotira, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.

Darsning borishi:

Dars boshida qisqa isinish bo'ladi:

Savol: Bugun haftaning qaysi kuni?

Kecha qanday edi? Ertaga qanday bo'ladi? Haftaning 1, 4, 2 kunlarini nomlang. Bir haftada necha kun bor?

B. Endi topishmoqni toping: Qor to'pi eriydi, o'tloq jonlanadi. Kun keladi, qachon bo'ladi?

D. Bahorda.

B. Keling, o'rmonda sayr qilaylik va u erda bizni nima kutayotganini ko'raylik (ular bahor rasmi bilan molbertga yaqinlashadilar).

Qarang, bolalar, bu yerda hali ham qor bor. Har biriga qor to'pi (raqamli oq doiralar) oling va qor yo'lini yotqizamiz. Faqat barcha bo'laklarni 1-raqamdan boshlab va undan keyingi tartibda joylashtirish kerak.

D. topshiriqni bajarish

B. Hamma narsani birgalikda sanaymiz (1 dan 10 gacha). Dima, bu qaysi raqam? 5 raqamining qo'shnilarini ayting (2-3 boladan so'rang)

V. Lekin bunga arziydi...

D. qayin.

B. Qayin tagida ilk bahor gullari o‘sdi. Ularga nom bering.
D. qor bo'laklari, onasi va o'gay onasi

Q. Qancha qor tomchilari, nechta koltsfoot?

Yana nima? Nimadan kamroq? Qanday qilib ularni teng qilish kerak?

S. Bahorda nafaqat gullar va daraxtlar, balki hayvonlar ham uyg'onadi.

Masalan, bu hayvon:

G'azablangan, teginish

O'rmon cho'lida yashaydi,

Ko'p ignalar bor

Va bitta ip yo'q.


Q. Qancha tipratikan bor? Ular qayerda joylashgan?

D. 1 ta dumgʻaza, 5 ta boʻgʻim yaqinida.

B. 6 raqamini ko'rsating.

Bahorda ular bizga kelishadi ...

Savol: Qushlar qayerga qo‘ndi?

D. daraxt ustida.

Savol: nechtasi bor? 2 raqamini ko'rsatish.

Kapalak uchib, qayerga qo'ndi?

D. gul ustida.

B. Yana bir topishmoqni tinglang:

Daraxtlar va butalar ortida

Olov kabi yonib ketdi

U chaqnadi, yugurdi,

Hech qanday tutun yoki olov yo'q ...

D. tulki.


Savol: Tulki bu yerda ko‘rinmasa, qayerda bo‘lishi mumkin?

D. daraxt orqasida.

Savol: Bahorda bizga nima etishmayapti?

D. quyosh nuri.

Savol: Quyosh qayerda?

D. osmonda, daraxtlar ustida, tepamizda.

Fizminutka:

Bizning birinchi gullarimiz barglarini ochadi

Shamol biroz nafas oladi, gulbarglar chayqaladi.

Bizning birinchi gullarimiz barglarini yopadi,

Ular boshlarini chayqab, jimgina uxlab qolishadi.

Savol: O‘rmonda ko‘p narsa bor, men bu sumkani topdim. Keling, unda nima borligini ko'rib chiqaylik.

D. bir vaqtning o'zida 1 ta figurani chiqarib, ularni nomlang (to'p, kub, silindr, konus, prizma).

D. bahorgi tengkunlik kuni (kunduzi - kechasi). Yangi yilni nishonlang

Q. Va Yangi yilda ular Rojdestvo daraxtlarini bezashadi.

Biz ham bezatamiz, lekin o'yinchoqlar bilan emas, balki geometrik shakllar bilan.
D. tekis archalarni turli rang va oʻlchamdagi geometrik shakllar bilan bezash.

Fizminutka:

Ular qo'llarini ko'tardilar, qo'llarini silkitdilar - bu o'rmondagi daraxtlar

Tirsaklar egilib, qo'llar silkindi - shamol shudringni uradi.

Biz qo'llarimizni silliq silkitmoqdamiz - qushlar biz tomon uchmoqda.

Keling, ularga qanday o'tirishlarini ko'rsatamiz: qanotlarini orqaga buk.

V. ("oqim shovqini" ning audio yozuvi yoqilgan)

Soylarning g'imirlaganini eshiting - qorli yo'limiz erib, oqimga aylandi. Va keyin barcha oqimlar birlashadi va daryoga aylanadi va u orqali o'tish uchun siz ko'prik qurishingiz kerak.

D. kerakli kenglikdagi chiziqlarni toping va ularni daryo-ko'priklar bo'ylab yotqiz

B. Bolalar bog'chasiga qaytish vaqti keldi, poezdda boraylik

D. chiptalarga ko'ra o'rinlarni egallang, (biri yo'q) bola qaysi vagonda ketayotganini aytadi

D/o'yin "Kim qaerga ketadi"

V. Shunday qilib, biz siz bilan bolalar bog'chasiga qaytdik

Darsning qisqacha mazmuni.
Katta guruhdagi ona tabiati va badiiy adabiyot bo'yicha integratsiyalashgan darsning qisqacha mazmuni, "Eman" mavzusi

[Davydova 2012]

Dastur tarkibi:

Bolalarning eman haqidagi bilimlarini kengaytirish.


Lug'at: eman daraxti, uzun jigar, akorn, botqoq eman.
Bolalarni afsonalar, she'rlar, topishmoqlar, so'zlar va belgilarning majoziy ma'nosini tushunishga o'rgatishda davom eting.
Raqamlar haqidagi bilimlaringizni va hisoblash ko'nikmalarini mustahkamlang.
Adabiy asarlarni hissiy idrok etish, fikrlashni rivojlantirish.
Ekologik dunyoqarashni shakllantirish

Uskunalar:

Katta qarag'ay ostida,

Va bahor kelganda,

Uyqudan uyg'onadi. (ayiq).

Bilmadim: Oh, qanday dahshatli hayvon! U haqida yana nimalarni bilasiz? (bolalar javoblari)

Qanday xavfli hayvon

Qizil palto kiyib yuradi,

Qor gurkirab ketmoqda

Sichqonchalar yetarlimi? (Tulki.)

(Bolalar Dunnoga tulki qayerda yashashi va nima yeyishi haqida aytib berishadi)

U kechayu kunduz o'rmonda yuradi,

O'ljani kechayu kunduz qidiradi.

U indamay yuradi va yuradi,

Quloqlari kulrang va tik. (Bo'ri.)

(Bolalarning bo'ri haqidagi hikoyasi).

Kim novdada konus chaynadi?

Va parchalarni tashladingizmi?

Kim mohirlik bilan daraxtlardan sakrab o'tadi

Va eman daraxtlariga uchib ketadimi?

Kim yong'oqni chuqurga yashiradi,

Qish uchun qo'ziqorinlarni quritish kerakmi? (Sincap).

Bilmadim: styuardessa shunday, bu sincap! U haqida yana nimani bilasiz? (Bolalarning javoblari).

Ko'zli, kichkina,

Oq mo'ynali paltoda, kigiz etikda ... (Quyon.)

Bilmadim: Nega quyon ko'zli deb ataladi? (bolalar javoblari). Quyon haqida yana qanday qiziqarli narsalarni ayta olasiz?
Ekologiya o'qituvchisi: - Yaxshi! Siz o'rmon aholisining hayoti haqida ko'p narsalarni bilasiz.

Xo'sh, qaytish vaqti keldi ...

Rojdestvo daraxtlari yo'lda qoldi

Biz ularni aylanib o'tishimiz kerak. (Bolalar Rojdestvo daraxtlariga boradilar.)

Ekologiya o'qituvchisi: - Bolalar, qaranglar, bu daraxt tagida qanday sandiq bor? Unda nima bor? Ko'raylikchi? (Tayoqchalar joylashgan ko'krak qafasini oching - tish cho'tkasi).

Bilmadim: - Oh, tayoqlar. Ular nima uchun? (Bolalarning javoblari.)

Tasviriy san'at o'qituvchisi: - Bilmadim, bular sehrli tayoqchalar ekanligini bilasiz. Siz ular bilan chizishingiz mumkin.

Bilmadim: - Bu qanday?

Tasviriy san'at o'qituvchisi: - Bu tayoqlarni maxsus tayyorlangan varaqlarga chizish kerak.

Bilmadim: - Va bahorda tabiat qanday uyg'onishini chiza olasizmi? (Bolalarning javoblari.)

San'at o'qituvchisi: - Unda boshlaymiz! Bolalar, biz choyshabni oldindan tayyorlab qo'yganmiz.

O'qituvchi skretch texnikasidan foydalangan holda tasvirni qanday yasashni ko'rsatadi: bo'yoq va mum qatlami tayoq bilan chiqariladi va varaqlarda rangli tasvir paydo bo'ladi.

Endi ko'zingizni yuming va chizmoqchi bo'lgan bahor rasmini tasavvur qiling. Taqdim etilganmi?

Bolalar o'z ishlarini musiqa jo'rligida bajaradilar.

Bilmadim: - Qanday ajoyib chizmalar! Siz ularni do'stlarimga bera olasizmi?

Katta guruhda qo'llash bo'yicha darsning qisqacha mazmuni

"Gugurtdan aplikatsiya"

[Mayatnikova 2012]

Vazifalar: Bolalarni gugurtdan oddiy kompozitsiyalar yaratishga o'rgating.

Xavfsizlik qoidalarini xavfli narsalar va yopishtirish usullari bilan mustahkamlang.

Estetik idrok, aniqlik, tasavvur, fantaziya, ijodkorlikni rivojlantirish.

Qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini yaxshilang.

Bolalarda so'z boyligini to'ldirish.

Metodik texnikalar : suhbat, badiiy ifoda, tushuntirish, namoyish qilish, rasmlarni ko'rish.

Dars uchun material: selitra, rangli karton, PVA elim, elim cho'tkalarisiz gugurtlar.

Dastlabki ish: Gugurtlardan quruq aplikatsiya, gugurt bilan mantiqiy o'yinlar. Xavfli ob'ektlar haqida suhbatlar.

Namoyish materiallari: sxemalar , gugurtdan yasalgan rasmlar, kamin, termal, signal va ov gugurtlarining rasmlari.

Darsning borishi:

Bolalar aylanada turishadi.

O'qituvchi guruhga chiroyli quti olib keladi.

Sir: Shunday qilib, midge aspen oyog'i,

U pichanga o‘tirib, hamma pichanni yeb qo‘ydi.(mos)

O'qituvchi gugurt chiqaradi. Ayting-chi, qanday o'yin?

"Qaysi" o'yini o'ynaladi. Bolalar aylanada turishadi, gugurtni bir-birlariga uzatadilar va qaysi gugurtni (kichik, yog'och, kalta va boshqalar) aytadilar.

Tarbiyachi: Gugurt qanday ob'ektlarga tegishli? Nega? (bolalar javoblari)

Hammasini to'g'ri aytdingiz. Gugurt xavfli ob'ektlardir va siz olov bilan hazil qilmasligingiz kerak.

Gugurt balandligi katta emas,

Uning qanchalik kichikligiga qaramang

Bu kichik o'yin

Ko'p yomonlik qilishi mumkin

Har doim qattiq eslang.

Xavfli gugurtlarni xavfsizga aylantirishni kim biladi? (bolalar javoblari)

Siz hamma narsani to'g'ri aytdingiz: selitrani tozalash kerak va buni faqat kattalar qila oladi.

Bolalar bu gugurt bilan o'ynashlari mumkin.

Gugurtlardan qaysi o'yinlarda foydalanish mumkin?

Bolalarning javoblari: tayoqlarni sanash o'rniga, turli xil mantiqiy o'yinlar, gugurt uylarini yasash, qur'a tashlash, hunarmandchilik uchun.

O'qituvchi: Biz kundalik hayotda ko'pincha uy gugurtlaridan foydalanamiz, lekin ba'zida odamlar foydalanadigan gugurt ham bor.

Signal gugurtlari - yondirilganda ular rangli olov hosil qiladi.


Ov yoki bo'ronli gugurt - ular shamolda, yomg'irda yonadi, tezda olov yoqishga yordam beradi va suv ostida chiqmaydi.

Termal gugurt - yondirilganda ko'proq issiqlik hosil qiladi.


Kamin gugurtlari - har qanday qattiq sirtda yorug'lik.


Siz uy gugurtlaridan hunarmandchilik va rasmlar yasashingiz mumkin. Gugurtdan yasalgan rasmlarga qarash.


Hunarmandchilik sxemalari


Maqsad: badiiy va ijodiy qobiliyatlarni rivojlantirish, bolalarni applikatsiya texnikasidan foydalangan holda (chizish elementlari bilan) "Erta bahor" kompozitsiyasini yaratishga o'rgatish. Tabiatga ijobiy hissiy munosabatni shakllantirish.

Tarbiyaviy: Bolalarning erta bahor haqidagi tasavvurlarini shakllantirish. Bahorning xarakterli belgilari haqidagi bilimlarni kengaytirish. Tabiatga bo'lgan munosabatingizni qo'llash orqali etkazish qobiliyatini mustahkamlang.

Rivojlantiruvchi: Qo'llarning umumiy va nozik motorli ko'nikmalarini tuzatish. Badiiy tasavvurni, tasavvurni va aplike orqali kayfiyatingizni etkazish qobiliyatini rivojlantiring.

Tarbiyaviy: Tabiatga ehtiyotkorona munosabatda bo`lishni, tabiatning uyg`onish go`zalligini taniqli rassomlarning rasmlarida ko`rishni tarbiyalash.

Materiallar: Oq karton varaq, rangli qog'oz, elim, cho'tka, qalam, rangli qalam, qaychi, shablonlar.

Darsning borishi:

Bahor biz tomon tez qadamlar bilan kelmoqda

Va uning oyoqlari ostida qor ko'chkilari eriydi

Dalalarda qora erigan yamalar ko'rinadi

Bahorda juda issiq oyoqlarni ko'rishingiz mumkin.

I. Toʻqmoqova.

Tarbiyachi: Bahorning boshlanishi, keling, bahor belgilarini sanab o'tamiz.

Bolalar qo'ng'iroq qilishadi (kunduzgi soat uzoqlashdi, quyosh tez-tez porlay boshladi, tabiat uyg'onmoqda, toldagi kurtaklar shishiradi, qor eriydi, bo'shaydi, daryo va ko'llarda muz eriydi, qo'shiq. Katta titning ovozi eshitiladi, er eriydi, hasharotlar uyg'onadi.

Tarbiyachi: Bahor uchun qaysi oylar ajratilgan?

Bolalar oylarni sanab o'tadilar.

O'qituvchi: "Mart, aprel, may" o'yinini o'ynaymiz (variant sifatida o'qituvchi tartibsiz oylarni nomlaydi)

Mart - qo'llar oldinga, barmoqlaringizni harakatga keltiring.

Aprel - qo'llar yuqoriga ko'tariladi, barmoqlar harakatlanadi.

May - qo'llar yon tomonlarga, barmoqlaringizni harakatga keltiring.

Tarbiyachi: Siz qanchalik ehtiyotkor va aqllisiz. Bolalar, ko'plab rassomlar erta bahorni tasvirlashni yaxshi ko'rardilar, men sizga olib kelgan rasmlarga qarang.

Bolalar rasmlarga qarashadi.

O'qituvchi: Bunday go'zallikni ko'rganimdan so'ng, men ham rasm chizishga qaror qildim, lekin faqat qog'ozdan (o'qituvchi rasmini egib, barcha tafsilotlar tushib ketadi). Endi nima qilish kerak?

Bolalar vaziyatdan chiqish uchun o'z imkoniyatlarini taklif qilishadi.

Tarbiyachi: Bolalar, ehtimol siz o'zingizning rasmingizni yaratmoqchimisiz?

Bolalar javob berishadi.

Tarbiyachi: Birinchidan, buni qanday qilishimiz mumkinligini eslaylik.

Mnemonik jadvallarni ko'rsatadi - uzluksiz texnika

nosimmetrik kesish texnikasi

siluet kesish.

Tarbiyachi: Xo'sh, barchangiz yaxshi bilasiz, siz ishlashni boshlashingiz mumkin, lekin ishlashni boshlashdan oldin, keling, barmoqlarimizni cho'zaylik.

Barmoq o'yini.

Bir, ikki, uch, to'rt, besh

Keling, sayrga chiqaylik

Bu barmoq o'rmonga kirdi

Bu barmoq qor pardasini topdim

Bu barmoq osmonga qoyil qoldi

Bu quyosh tomonidan isitilgan edi

Bu hamma narsadan zavqlanardi.

Bolalar ishni bajaradilar.

Dars oxirida o'qituvchi nima qilish qiyin bo'lganini, nima qilish osonligini so'raydi, sizga rasmingizni yaratish yoqdimi? Bolalarni maqtaydi, she’r o‘qiydi

Bo'shashgan qor quyoshda eriydi

Shamol shoxlarda o'ynaydi,

Bu bizga bahor kelganini anglatadi.

Daria Voronina
"Bahor bog'i" tayyorgarlik guruhida qo'llash uchun GCD haqida qisqacha ma'lumot

Tayyorlov maktabi guruhida qo'llash bo'yicha darsning qisqacha mazmuni« Bahor bog'i» .

Maqsadlar:

1. Tarbiyaviy.

Bolalarni qismlarni uyg'un joylashtirishga o'rgating ilovalar, shtamplar bilan ishlash qobiliyatini mustahkamlash. Bolalarni turli usullarni birlashtirishga o'rgatishda davom eting ilovalar ilgari olingan bilimlarni qo'llagan holda, chiroyli, uyg'un kompozitsiyani yaratish.

2. Rivojlanish.

Kommunikativ xulq-atvor ko'nikmalarini mustahkamlash, turli xil materiallardan foydalangan holda bolalarning ijodiy qobiliyatlarini, nozik vosita mahoratini, taktil idrokni rivojlantirish.

3. Tarbiyaviy.

Badiiy ijodga, mustaqillikka, badiiy didga qiziqishni tarbiyalash.

Dastlabki ish:

Bahor haqida suhbatlar;

Ushbu mavzu bo'yicha rasmlar, rasmlar, otkritkalarni tekshirish;

Shu mavzuda she’r va topishmoqlar tinglash;

Tabiatdagi o'zgarishlarni kuzatish.

Dars uchun material:

Whatman qog'ozi, turli uzunlikdagi iplar, no'xat, guruch, loviya, gofrirovka qilingan qog'oz, bolalar soniga ko'ra qalamlar, gul markalari, sabzavotlardan kapalaklar (kartoshka, sabzi, qovoq, marul, turli rangdagi rangli qog'oz, elimli rozetlar) , cho'tkalar, salfetkalar.

Darsning borishi.

Tashkiliy moment.

Bolalar kirib, o'qituvchining atrofida turishadi.

O'qituvchi:

O'rmonga bahor, sayr qilish uchun

Men sizni borishga taklif qilaman.

Yana qiziqarli sarguzashtlar

Biz uni topa olmayapmiz.

Bir-biringizning yonida turing

Qo'llaringizni mahkam ushlang

Yo'llar bo'ylab, yo'llar bo'ylab

Keling, o'rmonda sayr qilaylik.

Bugun biz g'ayrioddiy sayohatga, mo''jizalar sodir bo'ladigan mamlakatga boramiz. Bu mamlakat bahor deb ataladi. Va biz yurganimizda, men sizga bu mamlakat haqida gapirib beraman. Bu mamlakatda quyosh muloyim kuladi, oqim baland ovozda oqadi, qor ko'chkilari erib, qor og'ir va qorong'i bo'ladi. Quyosh hamma narsani iliqligi bilan isitadi atrofida: mayda kurtaklardan yashil barglar paydo bo'ladi, go'zal tol gullaydi, qushlar sayr qiladi va qo'shiq aytadi, oyoq ostida yashil o'tlar shitirlaydi.

U erda qor yo'q, sovuq yo'q,

U erda hamma narsa uyqudan uyg'ondi.

Biz shahardan keldik

Ajoyib yurtga - bahor! (slayd 1,2,3,4)

Xo'sh, bolalar, biz bunga erishdik. Bu yerda nimadir noto‘g‘ri qayg'uli. Hammasi oq va oq. Bolalar, qaranglar, quyosh bizni qutlayapti! Lekin negadir mehrli emas, umuman jilmaydi.

Quyosh: Salom bolalar! Go'zal Bahor o'zining sehrli yurtida muammoga duch keldi. Yoniq Bahor Yovuz Blizzard bog'ga uchib kirdi, uni qor bilan qopladi va barcha gullar va daraxtlarni muzlatib qo'ydi. Qor qorlari shunchalik chuqurki, mening nurlarim kirib bora olmaydi. Bolalar, menga qorni eritishga yordam bering. (5-slayd)

O'qituvchi: Yovuz Blizzard nima qildi, u bitta gul yoki daraxtni ayamadi. Biz uni siz bilan tiklaymiz Bahor bog'i, yangi gullar va daraxtlar ekib, uni yanada yaxshilaylik.

Amaliy qism.

O'qituvchi: Endi nima o'sishini eslaylik Bahor bog'i? (slayd 6.7)

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Bolalar, ayting-chi, qanday qilib daraxt yasaymiz? Magistralni nima va qanday qilamiz? (slayd 8,9)

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Daraxt barglarini nimadan yasaymiz? (slayd 10)

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Yaxshi, loviya ham qo'shishimiz mumkin. Daraxt barglarini yana nimadan yasashimiz mumkin? (slayd 11)

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Bolalar, biz markalar va bo'yoqlardan foydalanib, gullar va kapalaklar yasaymiz. Yovvoyi o'tlarni tayyorlash uchun qanday texnikadan foydalanamiz? (slayd 12,13)

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Keling, ushbu texnikani qanday bajarishimizni eslaylikmi?

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Gofrirovka qilingan qog'oz blankining nomi nima?

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: bolalar, bizda yaratishingiz mumkin Bahor bog'i, xohlaganingiz. Agar siz daraxt yasamoqchi bo'lsangiz, qog'oz, ip yoki dondan foydalanishingiz kerak (no'xat, loviya, guruch). Agar siz gullar va kapalaklar yasamoqchi bo'lsangiz, siz markalarni olishingiz va bo'yashingiz kerak bo'ladi. Agar siz o't qilishni istasangiz, tayyor shablonlarni olishingiz va ularni to'ldirish uchun kesish texnikasidan foydalanishingiz kerak, so'ngra ularni umumiy tuvalga yopishtirishingiz kerak. Kesish texnikasi uchun sxemalar taxtada mavjud va siz ulardan foydalanishingiz mumkin.

O'qituvchi: Endi biz hamma narsani esladik, ishga kirishishimiz mumkin, lekin avvaliga biroz dam olamiz.

Fizminutka:

Biz daraxtlarga aylanamiz (joyida yurish)

Katta, kuchli.

Oyoqlar ildizdir (oyoqlar yelka kengligida, qo'llar belda)

Keling, ularni kengroq joylashtiramiz

Daraxtni ushlab turish uchun (mushtdan mushtga)

Yiqilishimga ruxsat berishmadi

Er osti chuqurligidan (egilib, kaftlar chashka)

Ular suv oldilar

Bizning tanamiz kuchli tanadir (egilib, kaftlar tanani yuqoridan pastga)

U biroz chayqaladi.

Va tepangiz bilan (qo'llar kulbada)

Osmonga tegadi.

Bolalarning mustaqil ishi.

O'qituvchi: dam oldi. Ammo boshlashdan oldin, keling, quyidagi so'zlarni aytaylik: "Men to'g'ri o'tiraman, egilmayman, ishga kirishaman.". Endi siz ishga kirishingiz mumkin.

Bolalarning mustaqil faoliyati.

Bolalar faoliyati jarayonida o'qituvchi mustaqillik, aniqlik, ijodkorlikni rag'batlantiradi. O'qituvchi ishlash qiyin bo'lgan bolalarga yordam beradi. (slayd 14)

Yakuniy qism.

O'qituvchi: Bolalar, qaranglar, quyosh tabassum qila boshladi! Bu bizga yana iliqlik baxsh etadi. Ajoyib Bahor mamlakati bilan xayrlashish vaqti keldi. Biz uyga qaytishimiz kerak. (slayd 15)

Bolalar, sayohat sizga yoqdimi? Eng ko'p nimani eslaysiz?

Bolalar javoblari.

Shunday qilib, siz va men bolalar bog'chasiga qaytdik. Yaxshi kayfiyatimizni, iliqligimizni bir-birimizga yetkazaylik. To'g'rimi?

Iliqligingiz bilan kaftlaringizni isitib oling (bolalar ovozsiz qarsaklarga taqlid qilishadi). Kaftlaringizni isitib, issiqlikni bir-biringizga o'tkazing.

Bizning nozik gullarimiz (barmoqlar silliq ochiladi)

Gulbarglari gullaydi.

Shamol biroz nafas oladi, (qo'llarini ularning oldida silkit)

Gulbarglari chayqaladi.

Bizning nozik gullarimiz (barmoqlaringizni mahkam yoping)

Gulbarglari yopiladi.

Ular boshlarini chayqadilar, (ularni stolga silliq tushiring)

Jimgina uxlab qolish

Bu bizning darsimizni yakunlaydi. Hammaga yaxshi, siz juda yaxshi ish qildingiz.

Bo'limdagi so'nggi materiallar:

Kosmonavtika kuni bilan rasmiy tabriklar
Kosmonavtika kuni bilan rasmiy tabriklar

Agar siz do'stlaringizni Kosmonavtika kuni bilan chiroyli va o'ziga xos nasrda tabriklamoqchi bo'lsangiz, o'zingizga yoqqan tabrikni tanlang va davom eting...

Qo'y terisini qanday o'zgartirish mumkin: zamonaviy va zamonaviy echimlar
Qo'y terisini qanday o'zgartirish mumkin: zamonaviy va zamonaviy echimlar

Bizning maqolamizda qo'y terisini qanday o'zgartirishni ko'rib chiqamiz. Moda va zamonaviy echimlar eski buyumga yangi hayot olib kirishga yordam beradi.

O'g'lingizga tug'ilgan kuningiz bilan qisqa tabriklar - she'r, nasr, SMS
O'g'lingizga tug'ilgan kuningiz bilan qisqa tabriklar - she'r, nasr, SMS

Ushbu go'zal kunda sizga baxt, sog'lik, quvonch, sevgi, hayot yo'lingizda, shuningdek, mustahkam oilangiz bo'lishini tilayman ...